Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wenezuela: "Bitwa o wieprzowinę". Ciężarna 18-latka zastrzelona

AFP
Władze Wenezueli poinformowały o aresztowaniu żołnierza Gwardii Narodowej oskarżonego zastrzelenie ciężarnej 18-latki w czasie incydentu, które wenezuelskie media okreœliły mianem "bitwy o deficytowš wieprzowinę".

Alexandra Colopoy miała zostać zastrzelona przez sierżanta Davida Rebolledo - wynika z informacji podanych przez prokuraturę. Œledczy nie podajš żadnych dalszych szczegółów tragedii, ale krytycy prezydenta Nicolasa Maduro i jego lewicowego rzšdu uważajš, że jest on dowodem na rozpad państwa, borykajšcego się z potężnym kryzysem finansowym zwišzanym ze spadkiem cen ropy na œwiatowych rynkach.

Media, cytujšc męża zastrzelonej i œwiadka zdarzenia, piszš, że pijani żołnierze próbowali przegonić ludzi stojšcych w kolejce po wieprzowinę. Żołnierze mieli przekonywać ludzi, żeby się rozeszli, ponieważ wieprzowina się skończyła. Kiedy stojšcy w kolejce zignorowali ten nakaz, żołnierze mieli wpaœć w szał i zaczęli strzelać.

Od ich kul miała zginšć 18-letnia Alexandra, która - jak mówi jej mšż - była w pištym miesišcu cišży. Ranny został też brat męża kobiety, ale jego życiu obecnie nic nie zagraża.

Prokurator generalny Tarek Saab potępił zachowanie żołnierzy. "Wenezuelskie państwo gwarantuje i szanuje prawa człowieka, a także sankcjonuje działania godzšce w te prawa" - napisał na Twitterze.

Opozycja nie zostawia jednak na rzšdzšcych suchej nitki. "Tak właœnie ten morderczy reżim traktuje ludzi" - napisała parlamentarzystka Delsa Solorzano na Twitterze. "Cierpienie tego mężczyzny, którego żona i dziecko zostały zabite przez nabój wystrzelony przez państwo, jest cierpieniem całej Wenezueli".

W Wenezueli przed tygodniem doszło do wybuchu niepokojów społecznych, w zwišzku z niedotrzymaniem przez władze obietnicy zapewnienia najuboższym wieprzowiny na œwięta (pieczeń z szynki wieprzowej jest tradycyjnie podawanš potrawš w okresie Bożego Narodzenia). Prezydent Nicolas Maduro, tłumaczšc się z tego, że nie zrealizował obietnicy, zrzucił winę na Portugalię, która miała sabotować dostarczenie wieprzowiny Wenezueli. Tymczasem portugalska firma, od której Wenezuela kupuje mięso wieprzowe twierdzi, że Caracas zalega jej z płatnoœciami za ubiegłorocznš dostawę (chodzi o kwotę ok. 40 mln euro), a zadłużenie nie jest spłacane od sierpnia tego roku.

W Wenezueli, której gospodarka oparta była na eksporcie ropy naftowej (kraj ten posiada największe na œwiecie Ÿródła ropy) doszło do załamania gospodarczego po tym, jak przed kilkunastoma miesišcami ceny ropy naftowej na œwiatowych rynkach gwałtownie spadły. W efekcie kraj boryka się z deficytem podstawowych produktów - w tym żywnoœci i leków, lokalna waluta (bolivar) podlega hiperinflacji (w 2017 roku jej poziom mógł osišgnšć nawet 2000 proc. - oficjalne dane na temat inflacji od dawna nie sš podawane), a zarobki milionów Wenezuelczyków, bioršc pod uwagę czarnorynkowy kurs bolivara, wynoszš mniej niż 10 dolarów (po ostatniej podwyżce płacy minimalnej o 40 proc. jej czarnorynkowa wartoœć wynosi ok. 7 dolarów).

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL