Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Emmanuel Macron będzie walczył z "fake newsami"

afp
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w œrodę plany legislacyjne dotyczšce walki z "fake newsami" w internecie i propagandš - głównie łšczonš z rosyjskimi stacjami RT i Sputnik.

- Zamierzamy rozwijać nasze prawne œrodki ochrony demokracji przed "fake newsami" - zapowiedział Macron w noworocznym przemówieniu dla prasy.

Szczegóły ustawy majš zostać opublikowane w najbliższych tygodniach. Francuski prezydent powiedział jednak dziennikarzom, że media będš m.in. zmuszone ujawniać wszystkich sponsorów swoich treœci.

Sędziowie majš mieć też możliwoœć zobowišzania prasy do usuwania fałszywych wiadomoœci, blokowania dostępu do obraŸliwych stron internetowych czy zamykania kont w mediach społecznoœciowych, jeœli te rozpowszechniajš kłamstwa.

Francuski regulator audiowizualny będzie tez miał zwiększone uprawnienia, aby lepiej "walczyć z każdš próbš destabilizacji ze strony kanałów telewizyjnych kontrolowanych lub podlegajšcych wpływom obcych państw". Umożliwiałoby to zawieszenie omów lub zezwoleń na takie kanały we Francji, z uwzględnieniem treœci publikowanych w internecie.

RT i Sputnik majš swoje wersje w języku francuskim, a podczas wspólnej konferencji z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w maju Macrom oskarżył je o publikowanie "oszczerczych kłamstw" i "podstępnej propagandy".

Rzšd Francji nie będzie pierwszym, który spróbuje walczyć z "fake newsami" przy pomocy prawa. W Niemczech nowe przepisy pozwalajš nakładać na media społecznoœciowe grzywny w wysokoœci do 50 milionów euro, jeœli nie usunš szybko fałszywych wiadomoœci bšdŸ postów z mowš nienawiœci.

ródło: rp.pl/ AFP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL