Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Doradca Dudy: Ubeckie metody? Prezydent źle się wyraził

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Sformułowanie prezydenta było niefortunne i poszło za daleko - mówił w TVN24 prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz pytany o słowa Andrzeja Dudy na temat "ubeckich metod" Antoniego Macierewicza.

Prezydent Duda po uroczystoœciach 11 listopada został zapytany przez jednš z osób obserwujšcš obchody o to czy uda mu się porozumieć z szefem MON Antonim Macierewiczem.

- Pan minister musi sobie parę rzeczy przemyœleć - odparł prezydent. - Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko - dodał. To nawišzanie dla współpracownika prezydenta, gen. Jarosława Kraszewskiego, który stracił dostęp do informacji niejawnych wskutek wszczęcia wobec niego postępowania przez SKW po tym, jak negatywnie zaopiniował kandydatów do nominacji generalskich przedstawionych przez MON.

- Myœlę, że prezydent się Ÿle wyraził. Oczywiœcie, to nie sš ubeckie metody - podkreœlił prof. Zybertowicz. Dodał, że prezydentowi chodziło o to, iż SKW i MON potraktowały gen. Kraszewskiego tak jak PO potraktowała Macierewicza odbierajšc mu dostęp do informacji niejawnych.

Prezydencki doradca przyznał jednoczeœnie, że między Andrzejem Dudš a Macierewiczem "nie ma chemii" ze względu na ich silne osobowoœci, a także zapisane w konstytucji naturalne napięcie między zwierzchnikiem sił zbrojnych, a ministrem sprawujšcym cywilnš kontrolę nad armiš.

- Prezydent, chociaż posiada największy poziom legitymizacji w systemie politycznym, ma bardzo ograniczone instrumenty oddziaływania na funkcjonowanie MON - podkreœlił prof. Zybertowicz.

Doradca prezydenta jest jednak pewien, że spór zostanie rozwišzany, porównujšc całš sytuację do sytuacji Beaty Szydło dla której "kierownictwo PiS uznało, że po dwóch latach bardzo dobrej pracy, premier powinna objšć zadania mniej frontowe".

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL