Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Chadecy i socjaldemokraci zaczynajš rozmowy o koalicji

picture alliance/dpa
Pod wielkš presjš czasu i oczekiwań w Berlinie ruszajš rozmowy sondażowe o nowej koalicji rzšdowej. Merkel, Schulz i Seehofer podchodzš do negocjacji z optymizmem.

Po załamaniu się rozmów na temat utworzenia w Niemczech tzw. koalicji jamajskiej największe partie polityczne podejmujš kolejnš próbę utworzenia rzšdu. W Berlinie odbędš się w niedzielę pierwsze rozmowy sondażowe pomiędzy blokiem chadeckim CDU/CSU a socjaldemokratami z SPD. Wycišgajšc wnioski z bardzo długich, a zakończonych fiaskiem negocjacji w sprawie koalicji jamajskiej, uczestnicy nowej rundy rozmów dali sobie na rozmowy pięć dni. Pod koniec przyszłego tygodnia ma być wiadomo, czy przejdš do kolejnego etapu, czyli formalnych negocjacji koalicyjnych.

"Stabilne i szybkie rozmowy"

Liderzy chadeków i socjaldemokratów podchodzš do dzisiejszych rozmów z optymizmem. Szef SPD Martin Schulz powiedział gazecie "Aachener Nachrichten", że sprawa zostanie załatwiona „stabilnie i szybko”. Niemieckie media zwracajš jednak uwagę, że Schulz, a także szefowa CDU Angela Merkel i lider CSU Horst Seehofer znajdujš się pod ogromnš presjš oczekiwań. Fiasko rozmów w sprawie koalicji, dla każdego z nich mogłoby oznaczać koniec politycznej kariery. Nie oznacza to jednak, że pozytywny rezultat rozmów jest już przesšdzony. Wszystkie partie dajš do zrozumienia, że nie zamierzajš rezygnować ze swoich kluczowych postulatów.

Punkt sporny – łšczenie rodzin

Jednš z najpoważniejszych przeszkód na drodze do wspólnego rzšdu może być sprawa łšczenia rodzin uchodŸców. Socjaldemokraci chcš, aby osoby, którym przyznano azyl w Niemczech, miały prawo do sprowadzenia do kraju najbliższej rodziny. Kategorycznie odrzuca to jednak bawarska CSU, która w ostatnich dniach zaostrzyła swój antyimigrancki kurs. Wiceszefowa SPD Manuela Schwesig zaapelowała do chadeków o gotowoœć do kompromisu. W wywiadzie dla Deutschlandfunk stwierdziła, że chodzi o przyjazd ok. 70 tysięcy osób, które i tak nie pojawiš się w Niemczech od razu. „Rzšd nie może rozbić się o coœ takiego” – mówiła podkreœlajšc, że sprawa łšczenia rodzin jest tematem, któremu od poczštku towarzyszš duże emocje.

Przyjazd rodzin uchodŸców to nie jedyny punkt sporny między chadekami i socjaldemokratami. SPD nalega na reformę systemu opieki zdrowotnej i likwidację prywatnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, który działa obecnie równolegle do państwowych kas chorych. Pod hasłem „pożegnania z podziałem klasowym w służbie zdrowia” socjaldemokraci postulujš wprowadzenie jednolitego ubezpieczenia dla wszystkich. Chadecy z CDU i CSU kategorycznie to jednak odrzucajš.

SPD bez czerwonych linii

Szefowa klubu parlamentarnego SPD Andrea Nahles powiedziała gazecie „Bild am Sonntag”, że jednym z konkretnych postulatów jej partii będzie tzw. solidarna emerytura. Oznacza to, że każdy, kto całe życie pracował, dostanie emeryturę wyższš niż emerytalne zabezpieczenie podstawowe. Dodała jednak, że SPD przystępuje do rozmów sondażowych bez wyznaczania „czerwonych linii”. – Podchodzimy do tych rozmów poważnie – stwierdziła.

Niemieckie partie od ponad trzech miesięcy starajš się stworzyć nowy rzšd. Po wyborach z 24 wrzeœnia, wygranych przez CDU Angeli Merkel, wydawało się, że krajem będzie rzšdzić tzw. koalicja jamajska złożona z chadeków, zielonych i liberałów. Po blisko miesišcu rozmów sondażowych ci ostatni zerwali jednak negocjacje. Teraz jedynš realnš opcjš pozostaje kontynuacja wielkiej koalicji złożonej z chadeków i socjaldemokratów. Teoretycznie Angela Merkel może jeszcze zdecydować się na budowę rzšdu mniejszoœciowego, ale dawała już do zrozumienia, że chce tego uniknšć.

ródło: Deutsche Welle

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL