Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ivanka Trump przyjeżdża - żebracy znikajš z ulic

AFP
Władze miasta Hajdarabad w Indiach usuwajš z ulic żebraków w przededniu wizyty córki prezydenta USA Ivanki Trump, która weŸmie udział w organizowanej w Hajdarabadzie międzynarodowej konferencji - informuje AP.

W cišgu minionego tygodnia ponad 200 żebraków zostało przeniesionych do specjalnych schronisk utworzonych w dwóch miejskich więzieniach. Władze surowo egzekwujš zakaz żebrania obowišzujšcy na ulicach miasta i w innych miejscach publicznych.

W efekcie - jak pisze AP - tysišce żebraków nagle zniknęły z ulic.

Ivanka Trump ma wzišć udział w konferencji Global Entrepreneurship Summit, w której weŸmie też udział premier Indii Narendra Modi. To właœnie szczyt, na który przyjeżdża córka prezydenta USA miał spowodować wypowiedzenie przez miasto wojny żebrakom.

Formalnie za żebranie w miejscach publicznych w Indiach grozi do 10 lat więzienia, ale prawo to jest rzadko przestrzegane. Teraz jednak przedstawiciel policji w Hajdarabadzie zapowiada, że w cišgu miesišca ulice miasta będš wolne od żebraków.

Żebracy sš zbierani z ulic i trafiajš do schronisk przy więzieniach. Tam oferowane im sš czyste ubrania, łóżko i możliwoœć wzięcia prysznica. Jednoczeœnie policja zdejmuje ich odciski palców i ostrzega, że jeœli złapie kogoœ po raz kolejny - osobie takiej będzie grozić więzienie.

AP przypomina, że spoœród 1,3 mld mieszkańców Indii 20 proc. żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Żebranie jest dla wielu jedynym sposobem na przeżycie. Według obrońców praw człowieka w Hajdarabadzie jest ok. 13 tys. żebraków.

Szczyt, w którym weŸmie udział Ivanka Trump, odbędzie się w dniach 28-30 listopada.

ródło: CBS News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL