Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Patrioty w Polsce za 10,5 mld dolarów. Drożej niż planowano?

AFP
Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż Polsce zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej (IAMD) Patriot za szacunkowš kwotę 10,5 miliarda dolarów (ok. 38 mld złotych). Wczeœniej ministerstwo obrony zapowiadało, że ma zamiar wydać na ten cel maksymalnie 30 mld zł i "ani grosza więcej".

Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego poinformowała w oœwiadczeniu, że dostarczyła wymaganš certyfikację i powiadomiła Kongres o ewentualnej sprzedaży 14 listopada 2017 roku.

"Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, przyczyniajšc się do poprawy bezpieczeństwa sojusznika NATO, który był i pozostaje ważnš siłš dla stabilnoœci politycznej i postępu gospodarczego w Europie" - podkreœliła w oœwiadczeniu agencja.

"Ta sprzedaż jest zgodna z inicjatywami USA, majšcymi zapewnić kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesne systemy, które zwiększš interoperacyjnoœć z siłami Stanów Zjednoczonych i poprawiš bezpieczeństwo" - dodano.

"Proponowana sprzedaż tych pocisków Patriot i sprzętu nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie" - głosi komunikat.

Celem sprowadzenia systemu rakiet Patriot z systemem IBCS do Polski jest poprawienie zdolnoœci obrony przeciwrakietowej, obrona integralnoœci terytorialnej i odstraszanie regionalnego zagrożenia. "Proponowana sprzedaż zwiększy zdolnoœci obronne polskiego wojska, aby chronić się przed wrogimi agresjami i chronić sojuszników NATO, którzy często trenujš i działajš w granicach Polski. Polska nie będzie miała trudnoœci z zaabsorbowaniem tego systemu w swoich siłach zbrojnych" - napisał Departament Stanu.

Zawiadomienie o potencjalnej sprzedaży jest wymagane przez prawo i nie oznacza, że sprzedaż została dokonana. Kongres USA, zgodnie z ustawš o kontroli eksportu broni, ma teraz 15 dni na ewentualne zablokowanie transakcji lub jej modyfikację. Przy pozytywnej decyzji do podpisania kontraktu może dojœć już w grudniu. Dotyczyć on będzie pozyskania przez nasz kraj "Patriotów" przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Do tego ma być dołšczona umowa offsetowa.

Głównymi kontrahentami będš Raytheon Corporation w Andover w stanie Massachusetts, Lockheed-Martin w Dallas w Teksasie i Northrop Grumman w Falls Church w Wirginii. W tej chwili umowy offsetowe sš nieokreœlone i zostanš ustalone dopiero w negocjacjach między Polskš a wykonawcami.

Decyzja agencji to m.in. efekt wrzeœniowej wizyty Antoniego Macierewicza w Pentagonie. Po spotkaniu z generałem Jamesem Mattisem minister obrony narodowej powiedział w rozmowie z dziennikarzami m.in., że konsultacje w sprawie Patriotów sš bardzo zaawansowane. 

38 mld zł czy "30 mld zł i ani grosza więcej"?

Szacowany przez Departament Stanu koszt kontraktu to 10,5 miliarda dolarów, czyli ok. 38 miliardów złotych. Tymczasem do tej pory polskie ministerstwo obrony zapowiadało, że ma zamiar przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 30 mld złotych.

- Dopiero teraz uzyskaliœmy pewnoœć, że mamy zagwarantowane fundusze – 30 mld zł na zakup oœmiu baterii Patriot. Producent zestawu, koncern Raytheon, od dawna wie, że nie będzie na rakietowy oręż ani grosza więcej. Jednak sprawa pozyskania tej najdroższej w historii armii broni jest bardziej skomplikowana. Przyszły kontrakt negocjujemy nie z przemysłem, lecz administracjš w Waszyngtonie, więc po amerykańskich wyborach prezydenckich musieliœmy poczekać na zmiany w tamtejszych gabinetach - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitš" wiceminister Bartosz Kownacki.

- Letter of Request zakłada, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie - podkreœlił z kolei w rozmowie z Polskim Radiem minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że założenie jest także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy.

Wieczorem Ministerstwo Obrony Narodowej wydało w tej sprawie specjalny komunikat. "Zgodnie z amerykańskimi przepisami wartoœć przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest okreœlana jako najwyższa możliwa wartoœć, za jakš dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rzšdu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostatecznš wartoœciš umowy międzyrzšdowej LOA (Letter of Offer and Acceptance)" - podkreœla ministerstwo.

"W cišgu najbliższych dni strona polska otrzyma projekt umowy LOA (draft LOA), zawierajšcy przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales). Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rzšd RP" - poinformowała ppłk Anna Pęzioł- Wójtowicz, rzeczniczka MON.

Ministerstwo zauważa, że ma doœwiadczenie w realizacji tego typu zamówień. "Przykładem mogš być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER. Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była blisko 48% niższa" - czytamy w komunikacie.

Co kupi Polska?

Z deklaracji Departamentu Stanu wynika, że Polska zamierza kupić zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot w najbardziej aktualnej konfiguracji IBCS, składajšce się m.in. z czterech nowoczesnych radarów AN/MPQ-65, szesnastu wyrzutni M903 oraz 208 rakiet najnowszej generacji. W pakiecie znajdš się też pociski testowe, systemy kontroli ognia i generatory.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL