Reklama

Finał procesu Ratko Mladicia już wkrótce

W przyszłym miesiącu zapadnie wyrok w procesie byłego dowódcy bośniackich Serbów Ratko Mladicia.

Publikacja: 22.10.2017 15:50

Finał procesu Ratko Mladicia już wkrótce

Foto: materiały prasowe MTKJ

Trybunał w Hadze podejmie decyzję w pierwszej instancji dokładnie 22 listopada. Mladić jest oskarżony przede wszystkim o ludobójstwo w Srebrenicy w 1995 r. Jednak prokuratura postawiła Mladiciowi w sumie aż 11 zarzutów, m.in. właśnie za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Warto przypomnieć, że do końca czerwca 2017 roku, MTKJ oraz bośniackie sądy za ludobójstwo w Srebrenicy oraz inne zbrodnie skazały 43 osoby, łącznie zasądzone zostało 600 lat pozbawienia wolności. Trzy procesy zakończyły się  wyrokami dożywotniego pozbawienia wolności.

Ratko Mladić został aresztowany w 2011 roku. Jego prawnicy w ostatnich dniach zapowiedzieli chęć szukania możliwości ugody. Były dowódca bośniackich Serbów ma także za sobą w trakcie tymczasowego aresztowania, kilka poważnych incydentów zdrowotnych, m.in. dwa udary i zawał serca.

Kilka miesięcy temu obrońca Ratko Mladicia Branko Lukic zapowiedział, że rozważa wezwanie ludności Serbii do rozpoczęcia protestów w celu okazania wsparcia jego klientowi.

Celem Lukicia było wykazanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii (MTKJ), iż były wojskowy przywódca bośniackich Serbów cieszy się nadal dużym społecznym poparciem. Plan miał zostać zrealizowany jeszcze przed decyzją Trybunału w postępowaniu odwoławczym.

Reklama
Reklama

W pierwszej instancji MTKJ odrzucił wniosek obrony Mladicia. Co ciekawe, to Rosja miała zagwarantować powrót Mladicia do aresztu po zakończeniu leczenia.

Polityka
Recep Erdogan na drodze do ustanowienia dynastii
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Polityka
Negocjacje ukraińsko-rosyjskie w Genewie. I znów fiasko
Polityka
Co w USA sądzą o polityce imigracyjnej Donalda Trumpa? Ostrzeżenie dla prezydenta
Polityka
Wiceszef MON dla „Rzeczpospolitej”: Administracja Donalda Trumpa popiera program SAFE
Materiał Promocyjny
Ikona miejskiego stylu życia w centrum Gdańska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama