Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Syn premiera Izraela oskarżony o antysemityzm

Facebook
Liga Przeciw Zniesławieniu (ADL) potępiła Yaira Netanjahu, syna premiera Izraela Benjamina Netanjahu, za umieszczenie na Facebooku mema, który - jak przekonujš przedstawiciele ADL - jest antysemicki.

Izraelski oddział ADL wydał oœwiadczenie, w którym pisze, że mem na Facebooku syna premiera "zawiera elementy antysemickie".

"Nie można bagatelizować zagrożenia zwišzanego z antysemickim dyskursem" - dodaje ADL.

26-letni Yair Netanjahu zamieœcił w sobotę na Facebooku mem, na którym widać znanego finansistę George'a Sorosa machajšcego przed oczyma kulš ziemskš Reptilianinowi (przedstawicielowi rasy pozaziemskiej, która - według wyznawców jednej z teorii spiskowych - w rzeczywistoœci rzšdzi œwiatem), który z kolei macha symbolem alchemii przed oczyma Iluminata. Ten z kolei macha pieniędzmi przed oczyma byłego premiera Ehuda Baraka, który kusi urnš wyborczš Eldada Janiwa, a ten kusi jedzeniem Meni Naftali. Podpis pod memem brzmi: łańcuch pokarmowy.

Ten ostatni w przeszłoœci był zatrudniany przez małżeństwo Netanjahu w charakterze służšcego, a teraz oskarża Sarę Netanjahu, żonę premiera Izraela o mobbing. Z kolei Eldad Aniw jest politycznym przeciwnikiem Netanjahu.

Oburzenie ADL wzbudziło przede wszystkim to, że wszystkie przedstawione na memie postacie (z wyjštkiem Reptilianina) majš ręce złożone w sposób w jaki składa je "Szczęœliwy kupiec" - antysemicki mem rozpowszechniony na wielu forach neonazistowskich. Rysunek przedstawia przedstawionego stereotypowo Żyda, który zaciera ręce z uœmiechem na ustach.

Mema syna Netanjahu zauważyły portale neonazistowskie. Amerykański "The Daily Stormer" pisze, że "Syn Netanjahu umieszcza w sieci fantastycznego mema, na którym oskarża Żydów o obalanie jego ojca Żyda".

Ehud Barak spytał na Twitterze: "Czy to słyszy ten chłopak w domu? Czy to jest genetyczne, czy to tylko jego choroba psychiczna?". Zalecił też synowi premiera wizytę u psychiatry. Yair w odpowiedzi wysłał Baraka do geriatry.

Tymczasem minister ds. komunikacji Ayoub Kara bagatelizuje sprawę mówišc, że syn Netanjahu to "dzieciak, który bawi się Facebookiem.

ródło: jpost.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL