Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Bronisław Komorowski: Nie chodzi o reparacje. Oni jštrzš

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Bronisław Komorowski wypowiedział się na temat ubiegania się przez Polskę odszkodowania od Niemiec. - Na końcu nie będzie ani forsy, ani sympatii polsko-niemieckiej - powiedział w TVN24 były prezydent.

- Gdyby można byłoby wycenić w ogóle polskie straty w czasie wojny, przeliczyć te stracone miliony, nieszczęœcia, zburzone miasta na pienišdze, to by było bardzo prosto - ocenił w TVN24 Bronisław Komorowski.

- Według mnie jest to niewarte wszelkich pieniędzy, bo te straty były dużo większe - dodał były prezydent.

- Powiedziałbym tak: jeœli potrafiš załatwić i nie popsuć polskich relacji z Niemcami, niech występujš. Inni też tak robili. Ale oni nie występujš o reparacje, tylko jštrzš tutaj w Polsce - ocenił.

Opinia BAS

Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługujš wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione – brzmi treœć opinii Biura Analiz Sejmowych ws. reparacji wojennych

„W okresie drugiej wojny œwiatowej Polska poniosła największe, w stosunku do całkowitej liczby ludnoœci i majštku narodowego, straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególnoœci celowej i zorganizowanej eksterminacji ludnoœci na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia, m.in. zburzenia stolicy państwa polskiego Warszawy” – podkreœlono w opinii BAS.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL