Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Aleksander Kwaśniewski: Ile PiS może oddać Dudzie?

Aleksander Kwaœniewski, były prezydent
tv.rp.pl
- Andrzej Duda został sprowadzony do sytuacji, w której nie miał wyjœcia. Gdyby nie zawetował ustaw, resztę kadencji mógłby spędzić w Juracie i Wiœle - ocenił były prezydent Aleksander Kwaœniewski.

Czy konsultacje Andrzeja Dudy w sprawie zmian w sšdownictwie to szopka polityczna? - To zależy o czym mówiono, bo wiemy bardzo niewiele. Na pewno to jest element PR-u. Prezydent ze względu na swojš funkcję powinien konsultować się ze wszystkimi partiami, nie tylko w tej kwestii. Jeœli to stanie się tradycjš prezydentury Andrzeja Dudy, to ja jestem za - powiedział Aleksander Kwaœniewski.

- W tym temacie nie powinno być żadnej tajemnicy. Powinniœmy wiedzieć w którš stronę idš pomysły prezydenta i jego doradców. Mam obawę, ale to moja intuicja, że tak naprawdę poważne konsultacje będš prowadzone pomiędzy PiS-em a ludŸmi prezydenta. Obie strony z tego konfliktu muszš wyjœć z twarzš. Pytanie do PiS-u, ile sš w stanie oddać prezydentowi. Drugie pytanie, na ile prezydent jest w stanie zaakceptować projekt, który zawetował - dodał były prezydent.

Czy Andrzej Duda wybija się na niepodległoœć? - Na pewno podjšł próbę. Zobaczymy co będzie dalej. Andrzej Duda został sprowadzony do sytuacji, w której nie miał wyjœcia. Gdyby nie zawetował tych ustaw, resztę kadencji mógłby spędzić w Juracie i Wiœle. Latem na skuterze wodnym, a zimš na nartach. To była próba desperacka, ale ważna. Dobrze, że jš podjšł - ocenił goœć programu.

Aleksander Kwaœniewski komentujšc zaproponowane przez Andrzeja Dudę referendum konstytucyjne, ocenił, że z niepokojem przyglšda mu się Prawo i Sprawiedliwoœć. - Jak pokazuje historia referendów ostatnich lat w Europie, dotyczyły one tego tak naprawdę, czy lubimy rzšd czy nie. W Polsce to pokaże, czy popieramy obecny rzšd - ocenił.

- Dla partii rzšdzšcej referendum, które nie jest konieczne, jest zawsze ryzykowne. Nawet te prawie 40 proc. poparcia to nie jest 51 proc. - dodał były prezydent.

Kwaœniewski mówił również o konflikcie na linii prezydent - szef MON. - Podczas swojej prezydentury nie miałem problemu z szefami MON. Współpracowałem ze swoimi ministrami, ale też z innymi. To jest kwestia umiejętnoœci dialogu i obsady stanowiska ministra obrony narodowej. Kluczem w tej sytuacji jest decyzja PiS-u, że szefem MON będzie człowiek egocentryczny. To jest osoba niemożliwa do współpracy i tutaj jest błšd - skomentował.

- Antoni Macierewicz nie uznaje reguł zdrowego rozsšdku, wzajemnego szacunku i dobrej woli. On działa poza tymi wartoœciami - dodał.

Czy Robert Biedroń ma predyspozycje, by zostać prezydentem? - Już jest prezydentem Słupska. Myœlę, że jest to poczštek drogi. Biedroń ma w sobie coœ, co jest dla polityka niezwykłym darem - jest sympatycznym człowiekiem. Wzbudza sympatię i umiejętnie jš buduje. Jeżeli doda do tego udanš prezydenturę, kompetencje i znajomoœć Europy, to oczywiœcie ma kwalifikację, by być poważnym kandydatem - ocenił Kwaœniewski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL