USA żądają od Rosji sprzedaży budynku po konsulacie

aktualizacja: 14.09.2017, 19:11
Tu mieścił się Generalny Konsulat Rosji w  San Francisco
Tu mieścił się Generalny Konsulat Rosji w San Francisco
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license, fot.Eugene Zelenko

Amerykańska administracja zażądała od Rosji sprzedaży budynku, w którym mieścił się zamknięty niedawno na żądanie Waszyngtonu rosyjski konsulat w San Francisco.

Konsulat w San Francisco został zamknięty 31 sierpnia na żądanie Departamentu Stanu USA. Miały to być retorsje za ograniczenie amerykańskiego personelu dyplomatycznego w Rosji.

Powołując się na słowa wiceszefa rosyjskiego  MSZ Siergieja Riabkowa "Kommiersant" napisał, że sekretarz stanu Rex Tillerson, w rozmowach za zamkniętymi drzwiami, wielokrotnie sugerował Sergiejowi Ławrowowi, by Rosja sprzedała budynek w San Francisco.

Zgodnie z prawem budynki, w których znajdowały się rosyjskie placówki dyplomatyczne w San Francisco i Nowym Jorku należą do Rosji. Według amerykańskiego portalu zajmującego się sprzedażą nieruchomości Trulia.com lokal w San Francisco jest wart ok. 50 mln dolarów.

Sprawa sprzedaży nieruchomości została poruszona podczas spotkania Siergieja Riabkowa i jego amerykańskiego odpowiednika Thomasa Shannona na początku tego tygodnia w Helsinkach. Nie osiągnięto jednak porozumienia w tej sprawie.

Strona rosyjska niechętnie podchodzi do kwestii sprzedaży swoich nieruchomości, mając nadzieję na ponowne otwarcie konsulatów. 

Komentarz dnia
Żródło: themoscowtimes.com

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE