Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Kazimierz Marcinkiewicz: Andrzej Duda wstał z kolan

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
- Andrzej Duda upodmiotowił się wewnštrz obozu Prawa i Sprawiedliwoœci - tak ostatnie posunięcia prezydenta komentował w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Marcinkiewicz, nawišzujšc do satyrycznego serialu Roberta Górskiego "Ucho prezesa" stwierdził, że prezydent "wyszedł z przedpokoju, z korytarza Jarosława Kaczyńskiego" (w serialu aktor odgrywajšcy prezydenta bezskutecznie czeka na audiencję u prezesa PiS przed jego gabinetem). 

To komentarz Marcinkiewicza do konfliktu na linii Pałac Prezydencki - MON. BBN ogłosił 8 sierpnia, że 15 sierpnia, w dniu Œwięta Wojska Polskiego, prezydent nie wręczy nominacji generalskich.

Marcinkiewicz ocenił, że Duda uznał, iż ma doœć "robienia z niego poœmiewiska". Dlatego - jak stwierdził - wszedł w konflikt nie tylko z Macierewiczem, ale również ze Zbigniewem Ziobro, po tym jak zawetował ustawę o Sšdzie Najwyższym i o KRS.

Zdaniem byłego premiera zachowanie prezydenta to "bunt wewnštrz PiS", a nie "bunt wobec PiS". Marcinkiewicz uważa, że prezydent Duda nadal będzie wspierał rzšd PiS, ale "chce być elementem podmiotowym". Np. w kwestii reformy sšdownictwa prezydent chce - zdaniem Marcinkiewicza - by miała ona jego twarz, a nie twarz Ziobry.

Były premier spodziewa się, że po wetach prezydenta ws. reformy sšdownictwa w PiS zdali sobie sprawę, że "jest jeszcze drugi adres, oprócz Nowogrodzkiej, z którym także trzeba rozmawiać i uzgadniać pewne rzeczy, żeby przeprowadzać szkodzenie Polsce".

I - jak dodał Marcinkiewicz - Duda zostanie w te uzgodnienia włšczony.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL