Polityka

Nie tylko SN. Co przegłosowali posłowie?

PAP/Jacek Turczyk
Uwaga opinii publicznej skupiła się na proponowanych przez PiS zmianach w sądownictwie. W międzyczasie posłowie głosowali m.in. w sprawie referendum edukacyjnego i prawa wodnego.

Proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym były głównym tematem politycznej debaty w mijającym tygodniu. Podczas posiedzenia Sejmu posłowie głosowali w sprawie innych, równie ważnych spraw:

Nie będzie referendum w sprawie reformy edukacji

Sejm nie poparł w czwartkowym głosowaniu uchwały, zgodnie z którą referendum ws. reformy edukacji miałoby się odbyć 17 września. Oznacza to, że referendum nie będzie. Pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie takiego referendum podpisało się ponad 910 tys. osób.

W głosowaniu wzięło udział 446 posłów. Uchwałę o przeprowadzenie referendum poparło 210 posłów, 236 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość głosów konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 224 posłów.

Przeciwko przeprowadzeniu referendum głosowali posłowie PiS i koła Wolni i Solidarni. Posłowie z PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz z kół Unia Europejskich Demokratów i Republikanie głosowali za przeprowadzeniem referendum. 

Czytaj więcej

Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Głównym jej założeniem jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.

Za nowelizacją głosowało 269 posłów, przeciwko było 174, wstrzymało się pięciu. Zgłoszona jako poselska nowelizacja, przeszła przez Sejm bez żadnej zmiany w stosunku do wniesionego projektu. W III czytaniu posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez opozycję oraz wniosek o odrzucenie projektu w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czytaj więcej

Usztywnienie taryf na dostarczenie wody

Posłowie przyjęli senackie poprawki do Prawa wodnego, które dotyczą kwestii opłat za wodę. Jedna z nich stanowi, że nowe przepisy nie mogą być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 roku.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Najważniejsza z przyjętych przez Sejm poprawek mówi o tym, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków określonych na rok 2018 i 2019.

Czytaj więcej

Powołano Krajowy Zasób Nieruchomości

Umożliwienie m.in. budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN).

KZN będzie gromadził nieruchomości należące do Skarbu Państwa i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk tłumaczył w środę w Sejmie, że "Krajowy Zasób Nieruchomości będzie nie tylko realizował funkcję instytucji zarządzającej nieruchomościami Skarbu Państwa i uzyskującej wpływy z tego tytułu, ale także przyczyni się do stworzenia stabilnych i efektywnych warunków finansowania instrumentów przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego".

Czytaj więcej

Ustawa o rynku mocy

Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa nie zajęła się projektem ustawy o rynku mocy. Posłowie będą nad nim pracować w innym terminie. Rozwiązanie ma doprowadzić do wprowadzenia opłaty za dostępność mocy w systemie, a nie jak dotychczas za jej pobór. Dzięki temu spółki energetyczne mają zwiększyć moc wytwórczą.

Źródło: rp.pl, PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL