Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sondaż: Polacy uważajš, że demokracja jest zagrożona

AFP
Polacy uważajš że demokracja jest zagrożona, a jako partię, która najbardziej przyczyniła się do sukcesu protestów, wskazujš PO - to niektóre wyniki najnowszego badania Kantar Public. Zjednoczona opozycja (PO, PSL, Nowoczesna) może liczyć wg tego badania na 38 proc. poparcia.

Ponad połowa badanych (56 proc.) uważa, że demokracja pod rzšdami PiS jest zagrożona - wynika z sondażu Kantar Public przeprowadzonego we wtorek 25 lipca. Z tego aż 40 proc. twierdzi, że jest "zdecydowanie zagrożona". Niemal dwie pište respondentów (38 proc.) uważa, że tak nie jest. 13 proc. respondentów stwierdziło, że zdecydowanie nie jest, 25 proc. - że "raczej nie jest". 6 proc. udzieliło odpowiedzi nie wiem, trudno powiedzieć.

 

Jak pisze Kantar, najczęœciej twierdzšcej odpowiedzi udzielajš ludzie młodzi w wieku 18-24 lata, respondenci, którzy majš wykształcenie œrednie lub wyższe i majšcy lewicowe poglšdy polityczne.

Podobne wyniki przyniósł lipcowy sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

W sondażu zapytano też, która partia polityczna najbardziej przyczyniła się do sukcesu protestów ulicznych przeciwko zmianom w sšdownictwie uchwalonym przez PiS. 37 proc. respondentów wskazało PO, 17 proc. - Nowoczesnš, a 5proc badanych uważa, że to sukces Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Natomiast 3 proc. wskazuje na Polskie Stronnictwo Ludowe. 5 proc. oceniło, że "żadna z partii", a odpowiedzi nie potrafiło udzielić aż 27 proc. ankietowanych.

Co trzeci ankietowany za lidera opozycji uznaje Grzegorza Schetynę, 11 proc. - Ryszarda Petru, 7 proc. - Władysława Kosiniaka-Kamysza. 34 proc. nie potrafi wskazać, kto jest liderem opozycji, a 8 proc. twierdzi, że opozycja obecnie lidera nie ma.

Ciekawie prezentujš się wyniki badania poparcia dla partii politycznych w sytuacji, w której dochodzi do zjednoczenia opozycji. Gdyby wspólnš listę wystawiła PO i Nowoczesna, to na takš listę głosowałoby 35 proc. ankietowanych, 32 proc. wybiera PiS, 13 proc. -  Kukiz'15, a 6 proc. - PSL. SLD mogłoby liczyć na 4 proc., a Partia Razem - 3 proc.

W sytuacji, gdy dochodzi do pełnego zjednoczenia opozycji (wspólna lista PO, PSL, Nowoczesnej), taka lista może liczyć na 38 proc. głosów. PiS - 31 proc., Kukiz'15 - 15 proc., SLD - 5 proc.

Sondaż przeprowadzono 25 lipca 2017 - czyli już po prezydenckim wecie - metodš CATI na ogólnopolskie, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski, w wieku 18 i więcej lat.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL