Polityka

Paweł Kukiz będzie namawiał prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy o KRS

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"PiS 'sprytnie' wrzuca kontrowersyjne ustawy, w odpowiednim czasie: przy TK tuż przed Świętami a dzisiejszą o sądach-w okresie wakacji" - pisze na Facebooku Paweł Kukiz.

Kukiz podkreśla, że reforma sądownictwa w postaci zaproponowanej przez PiS jest "nie do zaakceptowania", ponieważ po wejściu w życie zmian "jedna partia będzie wskazywać swoich sędziów".

Polityk przypomina propozycję Kukiz'15, by KRS była wybierana w wyborach powszechnych przez wszystkich Polaków, albo większością kwalifikowaną w parlamencie (co wymagałoby współpracy rządu z opozycją).

Jednocześnie jednak - jak pisze polityk - trudno jest mu "zaakceptować formę buntu części Polaków", precyzując następnie, że chodzi mu m.in. o zapowiedzianą przez PO blokadę Sejmu.

Zarzuca przy tym Platformie, że ta nie przyjęła ustawy o referendum, która czyniłaby jego wynik wiążącym dla władz.

"Ale oni żyli w przekonaniu, że rządzić będą wiecznie a w związku z tym nie chcieli sami siebie ograniczać nową ustawą referendalną" - ocenia.

"Będę rozmawiał z Prezydentem i starał się przekonać go aby zawetował ustawę o sądach i zaproponował, by sędziów KRS wybierała większość kwalifikowana posłów, by wprowadzić instytucję sędziów pokoju oraz ław przysięgłych" - podsumował Kukiz.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL