Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sondaż IBRiS: Co trzeci głos na PiS

Prezes Prawa i Sprawiedliwoœci Jarosław Kaczyński
PAP/ Rafał Guz
Prawo i Sprawiedliwoœć cieszy się poparciem równo jednej trzeciej osób badanych w najnowszym sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu. W Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowałoby 33,3 proc. badanych. To spadek o 1,4 punktu proc. w stosunku do poprzedniego, majowego badania IBRiS dla Onetu. Jeszcze większy spadek poparcia zanotowała druga w sondażu Platforma Obywatelska. W czerwcu głosowałoby na niš 25,1 proc. ankietowanych, czyli 6,1 punktów proc. mniej niż w poprzednim miesišcu.

Oprócz PiS i PO, wg badania w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy formacje. Nowoczesna, która w maju była "pod kreskš", przez miesišc niemal podwoiła swoje poparcie - w czerwcu głosowałoby na niš 8,5 proc. badanych. Kolejne miejsca w sondażu zajšł Kukiz'15 (7,9 proc. poparcia, spadek o 2,2 pkt. proc.) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (6,5 proc. poparcia, wzrost o 1,4 pkt proc.)

Do sejmu nie dostałyby się: Polskie Stronnictwo Ludowe, partia Razem i partia Wolnoœć. Jak pisze Onet, "poparcie dla Prawicy Rzeczpospolitej i Kongresu Nowej Prawicy oscyluje w okolicach zera".

OdpowiedŸ "nie wiem" i "trudno powiedzieć" wybrało 9,1 proc. badanych.

Na udział w wyborach zdecydowanych było 55 procent badanych (42 procent - zdecydowanie tak, 13 procent - raczej tak).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-9 czerwca na próbie 1100 osób. Przeprowadzono je metodš telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

ródło: Onet

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL