Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Dariusz Rosati: Cieszę się, że tym razem rzšd nie głosował przeciw Polsce

PAP/EPA
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki przekonywał na antenie TVN24, że Polska - uzyskawszy 190 głosów państw należšcych do ONZ w wyborach niestałych członków RB ONZ - pobiła rekord należšcy dotychczas do Senegalu. - To jest wynik fenomenalny - przekonywał polityk PiS.

Czarnecki przypomniał też, że w przeszłoœci zdarzały się państwa kandydujšce do RB ONZ, które przegrywały głosowanie. Jak mówił wybór niestałych członków Rady Bezpieczeństwa "nie jest takim automatem", a aby osišgnšć sukces "trzeba było akcji dyplomatycznej".

Mówišc o roli Polski w RB ONZ Czarnecki zapowiedział, że będziemy tam "reprezentantem regionu", a będšc w składzie tego organu staniemy się "jakimœ tam playmakerem, rozgrywajšcym, w zwišzku z tym i Waszyngton, i Moskwa będš się z nami musiały bardziej liczyć niż dotšd".

Wiceprzewodniczšcy PE zwrócił też uwagę, że 190 głosów uzyskanych przez Polskę w ONZ to dowód na to, że Warszawa nie znajduje się w konflikcie ze swoimi partnerami. - Te wszystkie kraje, z którymi rzekomo mielibyœmy być skłóceni głosowały za nami - podkreœlił.

Z kolei europoseł PO Dariusz Rosati zauważył z przekšsem, że cieszy się iż tym razem "polski rzšd nie głosował przeciwko Polsce". Rosati nawišzał w ten sposób do głosowania nad przedłużeniem mandatu przewodniczšcego RE dla Donalda Tuska, w którym przeciw Tuskowi głosowała jedynie Polska.

Rosati przypomniał też, że kandydaturę Polski na niestałego członka RB ONZ zgłosił szef MSZ w rzšdzie PO-PSL Radosław Sikorski.

- Czy to jest taki ogromny sukces? Mam wštpliwoœci, ponieważ tego typu wybory właœciwie sš przesšdzone w ramach grup geograficznych. Europie Wschodniej przysługuje jedno miejsce i na zasadzie pewnych wewnętrznych uzgodnień, pewnej rotacji, kolejne kandydujš państwa z naszego regionu - ocenił Rosati.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL