Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Paweł Soloch: Szczyt NATO? Donald Trump jest przewidywalny

Paweł Soloch
rp.pl
- Będzie to pierwsze spotkanie z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Słyszeliœmy zapewnienia, że NATO jest w centrum zainteresowania prezydenta i że wypowiedzi kampanijne nie majš nic wspólnego z obecnš sytuacjš - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Tematem rozmowy był zbliżajšcy się szczyt NATO w Brukseli (25 maja). - Będzie to pierwsze spotkanie po szczycie w Warszawie. Pierwsze spotkanie z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówił Soloch.

 

Uczestnicy będš poruszać między innymi kwestię roli więzi transatlantyckich, a także zagrożenia terrorystycznego. 

Jakie wyzwania przed NATO? - Implementacja szczytu w Warszawie, czyli obecnoœć wojsk na wschodniej flance - powiedział goœć programu. - Słyszeliœmy zapewnienia, że NATO jest w centrum zainteresowania prezydenta i że wypowiedzi kampanijne nie majš nic wspólnego z obecnš sytuacjš - przekonywał Soloch. 

Mówił, że niezmienne będš ustalenia poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych i będš kontynuowane. - Trump jest przewidywalny, polityka Stanów Zjednoczonych jest przewidywalna - mówił Soloch. - Jeden człowiek nie może przewrócić całej polityki, zresztš nic na to nie wskazuje. 

- Będzie ważne co Donald Trump powie na szczycie w Brukseli. Ustalenia ze szczytu w Warszawie sš cały czas realizowane - zapewniał Soloch. 

Plany poszerzenia NATO o nowe państwa członkowskie. - Trwa dyskusja jakie państwa. Najbliższym kandydatem jest Czarnogóra, czeka Gruzja, Ukraina - mówił Soloch.

Rosja mogła mieć wpływ na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych? - Trudno to oszacować. Rosja zyskała jednš rzecz. Stała się tematem numer jeden. Rosja została dostrzeżona przez Stany Zjednoczone i w tym sensie odniosła sukces - mówił Soloch. 

Szef BBN odniósł się też do krytyki polskiej armii przez byłych dowódców. - Stan polskiej armii był krytykowany od kilku lat. Krytyka byłych dowódców, czy słowa gen. Polko z wywiadu dla "Rzeczpospolitej", jest wielowštkowa - mówił Soloch. 

- Antoni Macierewicz jest kompetentnym ministrem. Zarysował plan, z którego pan prezydent będzie go rozliczał. Prezydent oczekuje realizacji wszystkich projektów - mówił Soloch. Dodał, że "jesteœmy przed istotnymi reformami". 

Na koniec poruszono wštek uchodŸców i relokacji do państw wewnštrz Unii Europejskiej. - Niezmiernie trudno jest sprawdzić czy ludzie, którzy znajdujš się w Europie faktycznie uciekajš przed zagrożeniem, czy chcš się przenieœć do lepszego œwiata, do lepszych warunków - mówił Soloch. - Przyjmowanie uchodŸców na warunkach okreœlonych przez Polskę będzie bezpieczne. Jeżeli decyzje majš zapadać w Brukseli, to musimy mieć gwarancję weryfikacji, systemu pomocy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL