"NYT": Okręty USA nie płynęły w stronę Korei Płn.

aktualizacja: 18.04.2017, 20:32
Foto: AFP

Grupa uderzeniowa złożona z amerykańskiego lotniskowca Carl Vinson i czterech innych okrętów wojennych, wbrew deklaracjom Białego Domu nie płynęła w stronę Półwyspu Koreańskiego, lecz w przeciwnym kierunku, by wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach z australijską marynarką na Oceanie Indyjskim, 3500 mil na południowy-zachód od Półwyspu Koreańskiego - twierdzi "New York Times".

REDAKCJA POLECA
19.04.2017
Wiceprezydent Pence do Korei Północnej: Miecz czeka w gotowości
12.04.2017
Rosja: USA swym atakiem chciały osłabić syryjską armię
09.04.2017
Okręty USA płyną w stronę Półwyspu Koreańskiego
09.04.2017
Rosyjska ambasada w Wielkiej Brytanii pyta internautów: Czy będzie wojna?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
kariera
5 idealnych zdrowych przekąsek w biurze

Podana przez Biały Dom informacja o skierowaniu w rejon Półwyspu Koreańskiego grupy okrętów była interpretowana jako próba silnego wywarcia presji na Pjongjang i sugestia, że USA mogą rozważać atak wyprzedzający na Koreę Północną. USA są zaniepokojone próbami rakietowymi przeprowadzanymi przez reżim Kim Dzong Una - Waszyngton obawia się, że w ciągu kilku lat Pjongjang wejdzie w posiadanie rakiet międzykontynentalnych, które będą zdolne do przenoszenia głowic atomowych, a w ich zasięgu znajdzie się zachodnie wybrzeże USA.

Teraz urzędnicy Białego Domu tłumaczą, że opierali się na informacjach z Departamentu Obrony. To właśnie przedstawienie sprawy przez urzędników Departamentu Obrony miało doprowadzić do powstania fałszywej narracji o okrętach płynących w stronę Półwyspu Koreańskiego.

Być może cała sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby - jak pisze "The New York Times" - amerykańska marynarka nie umieściła w sieci zdjęcia lotniskowca Carl Vinson płynącego przez Cieśninę Sundajską, rozdzielającą wyspy Jawa i Sumatra. Zdjęcie wykonano w sobotę, cztery dni po poinformowaniu przez Biały Dom, że okręt ten ma zbliżać się do Korei Północnej.

Biały Dom odmówił wyjaśnienia nieporozumienia. Urzędnicy Pentagonu twierdzą, że dopiero w przyszłym tygodniu lotniskowiec Carl Vinson znajdzie się w sąsiedztwie Półwyspu Koreańskiego.

POLECAMY

KOMENTARZE