Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"NYT": Okręty USA nie płynęły w stronę Korei Płn.

AFP
Grupa uderzeniowa złożona z amerykańskiego lotniskowca Carl Vinson i czterech innych okrętów wojennych, wbrew deklaracjom Białego Domu nie płynęła w stronę Półwyspu Koreańskiego, lecz w przeciwnym kierunku, by wzišć udział we wspólnych ćwiczeniach z australijskš marynarkš na Oceanie Indyjskim, 3500 mil na południowy-zachód od Półwyspu Koreańskiego - twierdzi "New York Times".

Podana przez Biały Dom informacja o skierowaniu w rejon Półwyspu Koreańskiego grupy okrętów była interpretowana jako próba silnego wywarcia presji na Pjongjang i sugestia, że USA mogš rozważać atak wyprzedzajšcy na Koreę Północnš. USA sš zaniepokojone próbami rakietowymi przeprowadzanymi przez reżim Kim Dzong Una - Waszyngton obawia się, że w cišgu kilku lat Pjongjang wejdzie w posiadanie rakiet międzykontynentalnych, które będš zdolne do przenoszenia głowic atomowych, a w ich zasięgu znajdzie się zachodnie wybrzeże USA.

Teraz urzędnicy Białego Domu tłumaczš, że opierali się na informacjach z Departamentu Obrony. To właœnie przedstawienie sprawy przez urzędników Departamentu Obrony miało doprowadzić do powstania fałszywej narracji o okrętach płynšcych w stronę Półwyspu Koreańskiego.

Być może cała sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby - jak pisze "The New York Times" - amerykańska marynarka nie umieœciła w sieci zdjęcia lotniskowca Carl Vinson płynšcego przez Cieœninę Sundajskš, rozdzielajšcš wyspy Jawa i Sumatra. Zdjęcie wykonano w sobotę, cztery dni po poinformowaniu przez Biały Dom, że okręt ten ma zbliżać się do Korei Północnej.

Biały Dom odmówił wyjaœnienia nieporozumienia. Urzędnicy Pentagonu twierdzš, że dopiero w przyszłym tygodniu lotniskowiec Carl Vinson znajdzie się w sšsiedztwie Półwyspu Koreańskiego.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL