Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Atomowe rosyjskie giganty wpłynš na Bałtyk

Okręt podwodny projektu 941
Wikimedia Commons
Latem na Bałtyk wpłynš dwa z trzech największych rosyjskich okrętów atomowych - "Dmitrij Donskoj" i "Piotr Wielki" - pisze "Izwiestia".

Informacja, którš cytuje TVN24, pojawiła się na stronie "Izwiestii" dziœ. Powtarza jš norweski portal "The Barents Observer".

Na wody Bałtyku majš wpłynšć "Dmitrij Donskoj", największy okręt podwodny œwiata, oraz "Piotr Wielki" - obydwa o napędzie atomowym.

Jak pisze "The Barents Observer", "Dmitrij Donskoj" to pierwszy z serii  i jedyny aktywny okręt projektu 941 (w kodzie NATO - Typhoon). Zdolny do transportu 20 pocisków i 200 głowic nuklearnych, dziœ służy do testowania rakiet balistycznych, między innymi Buław.

Zarówno "Donskoj", jak i "Piotr Wielki", latem tego roku majš wzišć udział Międzynarodowej Wystawie Obrony Morskiej, która odbędzie się w Petersburgu od 28 czerwca do 2 lipca, a potem w Dniach Floty w Kronsztad.

Okręty wypłynš z baz na Morzu Białym, przepłynš przez Morze Barentsa, wzdłuż wybrzeży Norwegii na Morze Północne, a dalej koło Danii, potem wzdłuż wybrzeża Polski i krajów nadbałtyckich, aż przez Zatokę Fińskš dotrš do Petersburga.

Obecnoœciš tak potężnych okrętów atomowych w niewielkim Bałtyku zaniepokojony jest norweski fizyk jšdrowy Nils Bohmer. W rozmowie z "The Barents Observer" mówi, że rejs  prawie 40-letniego okrętu atomowego stwarza niebezpieczeństwo i kraje, koło których będzie przepływał powinny dokładnie znać jego trasę, by móc się odpowiednio przygotować. - Trzeba też mieć pewnoœć, że na pokładzie nie ma broni jšdrowej - mówi Bohmer.

Więcej - TVN24.

ródło: rp.pl/TVN24/

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL