Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Holandia: Turecka minister deportowana. Policja rozbija protest

AFP
Turecka minister ds. rodziny Fatma Betül Sayan Kaya, która w sobotę przybyła z Niemiec do Rotterdamu, została uznana za "persona non grata" i wydalona z kraju. Holenderska policja m.in. przy użyciu armatek wodnych rozproszyła demonstrację przed tureckim konsulatem..

Władze holenderskie poleciły tureckiej minister powrót "najkrótszš drogš do Niemiec" skšd wczeœniej przybyła. Betul Sayan przybyła do Rotterdamu, mimo że wczeœniej zaplanowane tam wydarzenia z jej udziałem zostały odwołane.

Po wyjeŸdzie minister, która eskortowana została do granicy z Niemcami, protestujšcy poczštkowo zaczęli się rozchodzić. PóŸniej w kierunku policji poleciały jednak kamienie i butelki.

Policja w Rotterdamie odpowiedziała użyciem armatek wodnych, dšżšc do rozproszenia protestujšcych.

Na zwołanej około 2:00 w nocy polskiego czasu konferencji prasowej burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb powiedział, że policja nikogo dotšd nie aresztowała, jednak nie wyklucza tego w przyszłoœci. Wyraził też nadzieję, że w najbliższym czasie stosunki dyplomatyczne między Holandiš a Turcjš zostanš naprawione. - Zostaliœmy nazwani spadkobiercami nazistów. Czy on (Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan - przyp. red) wie, że jestem burmistrzem miasta, które przez nazistów zostało zbombardowane? - powiedział Aboutaleb.

W wydanym oœwiadczeniu holenderski rzšd napisał, że "W naszych dwustronnych stosunkach pomiędzy Holandiš a Turcjš wielokrotnie powtarzaliœmy jasno, że nie może być zagrożenia publicznego porzšdku i bezpieczeństwa państwa".

Holenderski rzšd w oœwiadczeniu uznał "werbalnš agresję tureckich władz" za "nieakceptowalnš". Zaznaczył, że "Holandia nadal dšży do dialogu z Turcjš".

Wczeœniej holenderska policja rozstawiła barierki i patrolowała teren, próbujšc utrzymać demonstrantów z daleka od konsulatu, do którego nie wpuszczono minister.

Różne szacunki mówiš, że protest zgromadził od kilkuset do dwóch tysięcy demonstrantów, zaopatrzonych w tureckie flagi. Reuters donosi, że częœć protestujšcych przyjechała do Rotterdamu z Niemiec. Tłum wznosił okrzyki "Allah jest wielki, najbardziej wszechwładny". Na żywo z Rotterdamu swój program nadawało wiele tureckich stacji.

Turecka agencja Anadolu poinformowała, że policja użyła siły wobec demonstrantów.

Demonstracja rozpoczęła się po tym, gdy do Rotterdamu przyjechała turecka minister do spraw rodziny i polityki społecznej Fatma Betül Sayan Kaya. Policja nie pozwoliła jej jednak wejœć do budynku konsulatu.

Fatma Betül Sayan Kaya napisała na swoim koncie na Twitterze, że została zatrzymana przez policję ok. 30 metrów od budynku konsulatu w Rotterdamie. "Holandia łamie prawo międzynarodowe, konwencje i prawa człowieka, nie chcšc wpuœcić mnie do konsulatu" - napisała.

Wczeœniej do Holandii nie został wpuszczony minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Cavusoglu. Polityk miał uczestniczyć w wiecu z udziałem tureckiej społecznoœci i przekonywać jš do głosowania w kwietniowym referendum w Turcji dotyczšcym zmiany systemu z parlamentarnego na prezydencki. Rzšd Holandii nie zezwolił na lšdowanie samolotu z Cavusoglu na pokładzie. Jako powód podano "zagrożenie dla porzšdku publicznego i bezpieczeństwa".

Cavusoglu udał się w sobotę do Francji. Jego samolot wylšdował wieczorem w Metzu, na wschodzie tego kraju, gdzie w niedzielę ma wzišć udział w wiecu z tamtejszš społecznoœciš tureckš. Stamtšd ma udać się w podobnym celu do Szwajcarii.

Władze francuskie wydały zgodę na wiec pod warunkiem, że "nie będzie on stanowić zagrożenia dla porzšdku publicznego".

W odpowiedzi na blokadę konsulatu w Rotterdamie turecki minister spraw zagranicznych wezwał holenderskiego ambasadora Cornelisa Van Rija, który aktualnie przebywa poza Turcjš, by "przez jakiœ czas" nie wracał do tego kraju. Holenderska ambasada została zamknięta i otoczona przez policję "z powodów bezpieczeństwa". Z kolei tłum demonstrantów zbiera się przed - również zamkniętym - konsulatem w Stambule.

ródło: rp.pl/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL