Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Erdogan: Nałożyć sankcje na Holandię

Recep Tayyip Erdogan
AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał międzynarodowe organizacje, by nałożyły sankcje na Holandię.

Erdogan wezwał do nałożenia sankcji na Holandię po tym, jak władze tego kraju zabroniły lšdowania na jego terenie samolotu z szefem tureckiego MSZ. Z kolei minister ds.rodziny i polityki społecznej Fatma Betul Sayan została wydalona z Holandii jako persona non grata.

Ministrowie tureckiego rzšdu mieli wœród mieszkajšcych w Holandii Turków agitować do udziału w referendum na temat zamiany systemu politycznego Turcji z parlamentarnego na prezydencki. Erdogan zapowiedział, że w przypadku zaakceptowania takiej zmiany jednš z pierwszych kwestii, którš zajmie się władza, będzie przywrócenie kary œmierci. Oznaczałoby to przerwanie negocjacji dotyczšcych przystšpienia Turcji do UE.

Wydalenie tureckich ministrów spowodowało gwałtowne protesty. W Rotterdamie przed konsulatem Turcji demonstrowały tłumy. Demonstracja przerodziła się w starcia z policjš, 12 osób zostało zatrzymanych.

Podczas dzisiejszego wiecu Erdogan zapowiedział, że Holandia będzie musiała zapłacić za potraktowanie jego ministrów i wezwał międzynarodowe organizacje do nałożenia na Amsterdam sankcji.

ródło: Turkey Untold

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL