Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Marine Le Pen przyjeżdża do Polski

AFP
Radykalna europarlamentarna frakcja Europa Narodów i Wolnoœci spotka się w lutym w Wieliczce. Przybędzie m.in. liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Negocjacje dotyczšce szczegółów spotkania sš jeszcze we wstępnej fazie. – Na pewno będš obecni europosłowie Stanisław Żółtek i Michał Marusik, a także Jacek Wilk, którzy reprezentujš Kongres Nowej Prawicy – mówi „Rzeczpospolitej”  Norbert Czarnek, asystent europosła Żółtka.

Miejsce zjazdu grupy, którym po raz pierwszy jest Polska, jest ukłonem w kierunku obu wspomnianych europosłów, którzy wchodzš w skład frakcji. – Nie tyle jesteœmy gospodarzami, co współorganizatorami spotkania – precyzuje poseł Kukiz’15 i członek partii Kongres Nowej Prawicy Jacek Wilk.

Mało prawdopodobne jest, by na spotkaniu wystšpił na nim Janusz Korwin-Mikke. – To jest zjazd grupy założonej przez Marine Le Pen: Europa Narodów i Wolnoœci, do której Korwin-Mikke nie należy – wyjaœnia nam Czarnek. Niewykluczone, że europoseł pojawi się w Wieliczce jako goœć.

Spotkanie odbędzie się 18 i 19 lutego, ale dopiero drugiego dnia ma odbyć się jego główna częœć, konferencja w kopalni soli w Wieliczce. Wstępny harmonogram zakłada wystšpienia i rozmowy na temat wspólnych problemów państw europejskich, ich zasobów i potrzeb.

Omawiane będš także kwestie europejskiego handlu, ale też współpraca i relacje państw wspólnoty ze œwiatowymi potęgami: Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Większy nacisk ma przy tym zostać położony na politykę Europy wobec drugiego z tych mocarstw. Uczestnicy poruszš także temat rynków walutowych i zmian demograficznych w Europie oraz ich wpływ na stosunki międzynarodowe.

– Mamy zbliżone poglšdy w kwestii polityki zagranicznej, suwerennoœci państwa czy podejœcia do Unii Europejskiej, jej reformy lub nawet likwidacji, co jest głównš osiš naszego porozumienia – wyjaœnia zaangażowanie KNP we współpracę Wilk. Poseł Kukiz'15 prawdopodobnie podczas spotkania opowie o swojej wizji współpracy z Chinami.

– Natomiast zupełnie różnimy się w kwestiach gospodarczych – zastrzega Wilk, którego pytamy, czy jego udział w zjeŸdzie nie przeszkadza Pawłowi Kukizowi. – O tym, co dotyczy Klubu Kukiz’15 rozmawiamy wspólnie, ale we wszystkim co jest poza, działam niezależnie. Nie dopuszczałbym w takiej sytuacji żadnej ingerencji – wyjaœnia były kontrkandydat Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich.

Grupa poselska Europa Narodów i Wolnoœci, która spotka się w Polsce, powstała z inicjatywy Marine Le Pen 15 czerwca ubiegłego roku, a w jej skład wchodzi 38 polityków z oœmiu państw, w tym dwóch wspomnianych Polaków z Kongresu Nowej Prawicy.
Oprócz Frontu Narodowego, grupa zrzesza m.in. europosłów z włoskiej Ligi Północnej, Wolnoœciowej Partii Austrii, holenderskiej Partii Wolnoœci czy belgijskiego Interesu Flamandzkiego.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL