Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Hammond: Wyślemy wyraźne wsparcie do Polski

Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond, podczas oœwiadczenia dla prasy, po wspólnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Polski i Wielkiej Brytanii
PAP serwis codzienny/ Leszek Szymański
Szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z „Rzeczpospolitš” potwierdza, że Londyn wyœle do Polski około tysišc brytyjskich żołnierzy, którzy w ramach ćwiczeń przebywać będš na stałe terytorium naszego kraju.

Brytyjskie oddziały majš być wysłane w połowie tego roku. Jak przyznaje Hammond ma być to jasny sygnał dla Rosji, że tzw. wschodnia flanka Sojuszu nie będzie pozostawiona sama sobie.

„Rzeczpospolita”: Panie ministrze, czy ostatecznie zapadła w Londynie decyzja o wysłaniu w najbliższym czasie do Polski tysišc brytyjskich żołnierzy?

Philip Hammond: Tak mogę Panu już potwierdzić, że brytyjscy żołnierze przybędš do Polski zgodnie z zapowiedziš ministra obrony Michaela Fallona jeszcze w połowie 2016 roku. To będzie około tysišc żołnierzy na stałe w Polsce, które docelowo będš tworzyć siły tzw. szpicy. Ta kwestia była głównym przedmiotem naszego spotkania w ramach tzw. kwadrygi. Z ministrem Waszczykowskim oraz polskim ministrem obrony o tym rozmawiam.

Uœciœlajšc, czy to będzie stała obecnoœć wojsk brytyjskich w Polsce, czy w ramach ćwiczeń rotacyjnych NATO?

Brytyjskie wojska będš na stałe obecne w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń sił Sojuszu w Polsce, tak aby póŸniej mogły one wejœć w skład sił tzw. szpicy NATO. W ten sposób chcemy wysłać jasny sygnał Rosji, że państwa tzw. wschodniej flanki Sojuszu nie będš pozostawione same sobie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia choćby z obwodu kaliningradzkiego. Wysyłajšc wyraŸne wsparcie do Polski ponadto chcemy pokazać, że relacje wojskowe między obydwoma naszymi krajami sš silne i że Polska może liczyć na pomoc Wielkiej Brytanii w razie potrzeby.

Brytyjskie media podnoszš, że wysłanie brytyjskich wojsk do Polski ma zachęcić Warszawę do rezygnacji z brytyjskich zasiłków dla polskich. Czy Pan to potwierdza?

Podejmujšc decyzję o wysłaniu wojsk kierowaliœmy się przede wszystkim odpowiedziš na polskie starania by zwiększyć stałš obecnoœć sił wojskowych NATO na terytorium Europy Œrodkowowschodniej w tym w Polsce. Właœnie to robimy i będziemy dalej wspierać polskie wysiłki w tym kierunku także w zwišzku ze szczytem NATO w Warszawie. Odpowiadajšc na Pana pytanie nie ma to zwišzku z kwestiš zmian w polityce imigracyjnej, ale będziemy dalej przekonywać polskš stronę do naszych racji w tej kwestii. Mamy nadzieję, że znajdš one zrozumienie w Warszawie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL