Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Iran zatrzymał 10 amerykańskich marynarzy

123RF
10 amerykańskich marynarzy zostało zatrzymanych przez Iran po tym jak dwie niewielkie łodzie patrolowe USA znalazły się na wodach terytorialnych Iranu - podał przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Obrony.

Amerykańskie władze liczš, że sytuację uda się szybko rozwišzać. Według informacji podanych przez CNN statki płynęły z Kuwejtu do Bahrainu.

Przedstawiciel amerykańskich władz podkreœlił, że amerykańska administracja nawišzała już kontakt z władzami Iranu, które zapewniły, że wszyscy marynarze sš bezpieczni i czujš się dobrze. Iran zapewnia, że pozwoli marynarzom z USA kontynuować rejs. CNN powołujšc się na Ÿródła w amerykańskich władzach podaje, że nic nie wskazuje na to, aby działanie Iranu miało wrogi charakter, a strona amerykańska miała otrzymać zapewnienie, że marynarze zostanš wkrótce wypuszczeni. Nie jest jednak wykluczone, że będš musieli spędzić noc na terytorium Iranu.

Władze USA nie sš pewne, czy jednostki przepływajšce niedaleko jednej z należšcych do Iranu wysp w Zatoce Perskiej celowo wpłynęły na wody terytorialne Iranu. Statki płynęły przez rejon, w którym często działajš okręty irańskich Strażników Rewolucji. To właœnie Strażnicy Rewolucji mieli zatrzymać amerykańskie jednostki.

W zwišzku z incydentem prezydent Barack Obama znajduje się w stałym kontakcie z Kongresem - zapewnił rzecznik Białego Domu. - Jesteœmy w kontakcie z Irańczykami. Zapewnili nas oni, że nasi marynarze sš bezpieczni - dodał John Earnest.

Irańska agencja prasowa Fars podała, że łodzie były wyposażone w trzy karabiny maszynowe kalibru 50 mm. Obie jednostki miały wpłynšć na ok. 2 km w głšb wód terytorialnych Iranu. Według agencji Fars wœród zatrzymanych jest dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta.

Zobacz także:

Turcja ponownie na celowniku

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL