Epoka lodowcowa na Wschodnim Wybrzeżu

Niespotykany atak zimy sparaliżował życie ponad 100 mln mieszkańców atlantyckiego wybrzeża USA.

Aktualizacja: 08.01.2018 04:59 Publikacja: 07.01.2018 19:38

Nowy Jork: huraganowy atak zimy.

Nowy Jork: huraganowy atak zimy.

Foto: AFP

Aleksandra Słabisz z Nowego Jorku

Około 115 mln Amerykanów znalazło się w strefie mrozu, w której warunki pogodowe bez odpowiedniego ubrania zagrażały zdrowiu, a nawet życiu.

W sobotę na szczycie najwyższej góry na północnym wschodzie USA – Mount Washington w New Hampshire – temperatura powietrza spadła do -36 st. C, ale odczuwalna przy silnym mrożącym wietrze wyniosła -73 st. C, co stanowi drugą najniższą temperaturę odnotowaną na Ziemi.

Floryda zasypana

„Tu panują piekielne warunki. Lodowaty wiatr zapiera dech w piersiach i zamraża rzęsy. Nie da się mrugać. Mróz paraliżuje twarz i uszy" – mówili w wywiadzie dla „New York Timesa" tamtejsi meteorolodzy, którzy co godzinę wychodzili na zewnątrz, by odczytywać pomiary temperatury.

Na południu, w Miami temperatura spadła do plus 12 st. C. Dla północnej części USA to warunki wiosenne, ale nie dla mieszkańców tej części kraju, którzy przyzwyczajeni są do chodzenia w krótkich spodenkach.

Floryda była jednym z pierwszych stanów, które znalazły się na drodze fali zimy, nadciągającej znad Zatoki Meksykańskiej. W czwartek już na całym Wschodnim Wybrzeżu rozpętała się śnieżyca, wiatr w niektórych miejscach osiągał prędkości 100 km na godz. Śnieg kumulował się nawet na ulicach Tallahassee na Florydzie, gdzie zjawisko to należy do rzadkości. Zasypało też zaliczane do południowych i cieplejszych stany: Georgię, Karoliną Północną i Południową po Wirginię.

Mieszkańcy tych rejonów publikowali w mediach społecznościowych zdjęcia śniegu gromadzącego się na ich sandałach i zamarzniętych iguan spadających z drzew.

Natomiast władze stanów, gdzie średnio spadło 7,6 cm śniegu, apelowały o pozostanie w domach, wiedząc, że mieszkańcy nie potrafią jeździć po oblodzonych nawierzchniach. „Charleston nie jest przyzwyczajony i przygotowany do takich warunków pogodowych. Musimy czekać, aż śnieg stopnieje" – mówiła mieszkanka stolicy Karoliny Południowej w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej.

Im bardziej na północ, tym śnieżyca nabierała mocy, a pokrywa białego puchu była większa, w niektórych miejscach sięgając pół metra. „To taki zimowy huragan" – mówi meteorolog Ryan Maue.

W położonej na północy Nowej Anglii silny wiatr spowodował groźne zalania przybrzeżnych terenów, jakich tam nie widziano co najmniej od czasów historycznej śnieżycy w 1978 r. Marznąca woda wtargnęła na mola, przybrzeżne ulice i do restauracji, z których ratowano klientów. W jednym z miasteczek na północ od Bostonu woda zniszczyła 50 samochodów zaparkowanych na przyszkolnym parkingu. „Dla bezpieczeństwa kazano nam zaparkować samochody właśnie tutaj. Teraz wszystkie są zalane" – skarżyli się przerażeni mieszkańcy. „Spodziewaliśmy się wysokiego przypływu, ale nie wiedzieliśmy, że będzie on historycznie wysoki" – mówił gubernator Massachusetts Charlie Baker.

Szyby pękają

Po obfitych opadach śniegu na Wschodnim Wybrzeżu i Środkowym Zachodzie temperatura spadła do rekordowo niskich poziomów i tak utrzymywała się do późnych godzin w niedzielę. W Chicago sobota była 12. dniem z kolei, kiedy temperatura nie przekroczyła -6 st. C. W rejonie od Filadelfii po Boston w weekend słupki rtęci wskazywały blisko -20 st. C, a nieco bardziej na południe – w Maryland i Waszyngtonie o 10 stopni poniżej średniej typowej dla tej pory roku.

Im bardziej na północ, tym było gorzej. W Massachusetts, Vermont, New Hampshire po Maine w weekend było do -40 st. C.

Niskie temperatury zaburzyły rytm życia milionom ludzi od Florydy po Maine. W wielu miejscach zamykano szkoły, firmy i przedsiębiorstwa, z powodu niesprzyjających warunków pogodowych odwołano ponad 5 tys. lotów oraz setki dalekobieżnych pociągów na trasie między Bostonem, Nowym Jorkiem, Waszyngtonem i Miami. Od mrozu pękały szyby w domach, nie dało się uruchomić samochodów.

Ostra zima zebrała też śmiertelne żniwo. Według różnych doniesień zmarło co najmniej 20 osób, w tym 13-letnia dziewczynka z New Jersey, która zaczadziła się tlenkiem węgla. W Massachusetts mężczyzna zginął potrącony przez odśnieżarkę, dwie osoby w Nowym Jorku zmarły podczas czwartkowej śnieżycy na atak serca, a w Maine w weekend poszukiwano rybaka, który zaginął w trakcie burzy śnieżnej.

Aleksandra Słabisz z Nowego Jorku

Około 115 mln Amerykanów znalazło się w strefie mrozu, w której warunki pogodowe bez odpowiedniego ubrania zagrażały zdrowiu, a nawet życiu.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej