20 marca początek astronomicznej wiosny

aktualizacja: 20.03.2017, 10:51

20 marca to początek astronomicznej wiosny. Dopiero dzień później, bo 21 marca, rozpoczyna się wiosna kalendarzowa.

REDAKCJA POLECA
25.03.2017
Jaki ma na nas wpływ zmiana na czas letni?
kariera
Najlepsza polska uczelnia biznesowa?

Początek astronomicznej wiosny przypada na 20 marca 2017 roku, o godzinie 11:29. Jest to termin określający równonoc wiosenną. Oznacza to tyle, że tego dnia, dzień i noc mają taką samą długość. Jest to równoznaczne z tym, że od dziś noc będzie krótsza, a dzień będzie się stopniowo wydłużał. 

 

 

Wiosna astronomiczna, a kalendarzowa

Różnica między kalendarzowym, a astronomicznym początkiem wiosny związana jest z ruchem Słońca. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia roku.

Ciekawe jest jednak to, że czasem terminy kalendarzowej i astronomicznej wiosny wypadają tego samego dnia. Dlaczego? Chodzi tu właśnie o ruch ziemi, tak zwany ruch precesyjny, który nie jest uwzględniony w wykorzystywanych przez nas kalendarzach. W związku z ruchem precesyjnym, konieczne były przesunięcia, których skutkiem jest właśnie rozróżnienie wiosny kalendarzowej i astronomicznej. Na obecną chwilę wiadomo, że do 2012 roku, astronomiczna wiosna wypadać będzie zawsze 20 marca. 

 

 

 

Kiedy poczujemy wiosnę?

Choć astronomiczna wiosna zaczyna się dziś, a kalendarzowa przypada na jutro, dla wielu osób wiosna zaczyna się wtedy, gdy pojawia się więcej słońca i bardziej pogodne dni. Synoptycy twierdzą jednak, że na prawdziwe ocieplenie przyjdzie nam czekać do kwietnia. Według nich, do końca marca zmagać się możemy z pochmurną i wietrzną pogodą. - Wraz końcem marca, początkiem kwietnia spodziewać się możemy ocieplenia - mówi Waldemar Skałba z Meteo Cumulus. - W okolicach 27-28 marca temperatura powinna już oscylować w granicach 15-16 stopni w dzień i do 4 stopni w nocy. Na południu Polski, oczekiwać wtedy możemy nawet 17 stopni w dzień - dodaje i podkreśla, że choć stopniowo będzie się robić coraz cieplej, na prawdziwą wiosnę będzie trzeba jeszcze chwilę zaczekać. 

 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl/gazetalubuska.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE