Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatki

Hazard: wygrane za granicš bez PIT w kraju

Fotorzepa/ Jakub Kamiński
Pienišdze wygrane w pokera na terytorium Francji sš zwolnione z opodatkowania w Polsce. Nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym.

Ten, komu dopisze szczęœcie w grach organizowanych na terenie UE, nie musi się dzielić z fiskusem. Potwierdził to w najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który jest polskim rezydentem podatkowym, mieszka tu na stałe z rodzinš i płaci PIT od dochodów z umowy o pracę. Mężczyzna zamierza w celach zarobkowych jeŸdzić do Francji, by tam brać udział w turniejach pokerowych organizowanych przez licencjonowane podmioty. Wynajšł tam mieszkanie, z którego będzie korzystał przez dziesięć dni w miesišcu. Chce również uczestniczyć w grach dostępnych online na terytorium Francji. Jak wyjaœnił, wyznacznikiem, iż gra organizowana jest we Francji oraz zgodnie z prawem francuskim, jest oznaczenie domeny zakończeniem „fr". Zgodnie z tamtejszym prawem uczestnikami turnieju mogš być wyłšcznie osoby fizyczne grajšce z terytorium Francji, co sprawdzajš organizatorzy. Gracz turnieju organizowanego w internecie musi się posługiwać numerem IP zlokalizowanym we Francji.

Mężczyzna wystšpił o interpretację. Chciał potwierdzić, że jeœli wygra pienišdze, nie będzie musiał od nich płacić podatku w Polsce. Dyrektor KIS zgodził się, że przysługuje mu zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że wolne od podatku sš wygrane w kasynach gry oraz w grach bingo pieniężnych i fantowych, urzšdzanych i prowadzonych przez uprawnione podmioty na podstawie przepisów o grach hazardowych obowišzujšcych w państwach UE i EOG.

Dyrektor KIS odwołał się do polsko-francuskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która nie reguluje kwestii hazardu. W tej sytuacji, skoro mężczyzna ma miejsce zamieszkania w Polsce, jego dochody z gier we Francji będš podlegały opodatkowaniu wyłšcznie w Polsce, na podstawie krajowych przepisów. Jeœli jednak spełnione zostanš warunki wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, to w ogóle nie zapłaci podatku.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że jeżeli organizatorem gier i turniejów pokerowych sš podmioty uprawnione do tego na podstawie przepisów o grach hazardowych obowišzujšcych we Francji, to wygrana pieniężna w tych grach i turniejach, które odbędš się na terytorium Francji, będzie zwolniona z podatku. Wnioskodawca nie będzie wykazywać wygranych w zeznaniu PIT.

numer interpretacji: 0111-KDIB2-3. 4011.85.2017. 2.HK

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL