Darowizny w rodzinie: zwolnienie z podatku tylko przy przelewie

aktualizacja: 03.08.2017, 08:13
Foto: Fotolia

Jeśli darowizna została przekazana w gotówce, fiskus nie zgodzi się na podatkowe zwolnienie.

Darowizny w najbliższej rodzinie są nieopodatkowane. Kwoty powyżej 9637 zł muszą być jednak przekazane przelewem. Skarbówka nie dopuszcza odstępstw od tej reguły.

Potwierdza to sprawa rozpatrywana niedawno przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Kobieta sprzedała mieszkanie. Dostała za nie ponad 100 tys. zł i postanowiła ofiarować pieniądze córce. Nie ma własnego rachunku bankowego, darowizna została więc przekazana w gotówce. W umowie zapisano, że tego samego dnia córka wpłaci pieniądze na swoje konto. Tak też zrobiła.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE