Choć przez użyczenie części lokalu synowej uzyska ona przychód z nieodpłatnych świadczeń, z uwagi na pokrewieństwo przysporzenie będzie zwolnione z podatku dochodowego.

Tak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpowiedział na pytanie dentystki prowadzącej jednoosobową firmę. Jest ona współwłaścicielem lokalu użytkowego, w którym prowadzi gabinet. Pozostałymi współwłaścicielami są jej mąż i teść. Zgodzili się by żona i synowa korzystała z całej nieruchomości bez opłaty. Na mocy porozumienia mogła też wynajmować nieruchomość komercyjnie. Postanowiła podnająć jej część innemu dentyście.

Zapytała, czy powinna odprowadzić podatek od wartości otrzymanego od teścia świadczenia. Sama uznała, że tak, a równowartość czynszu, jaki powinna zapłacić teściowi, będzie jej przychodem.

Dyrektor KIS odpowiedział, że art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT zwalnia z podatku wartość takich świadczeń otrzymanych od I i II grupy podatkowej, w tym teścia, w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.40 11.109.2017.2.ISL