Pieniądze za szkody po wichurze bez PIT

Poszkodowani w nawałnicach i ulewach nie oddadzą fiskusowi ani złotówki z jednorazowej pomocy przyznanej im z budżetu państwa czy samorządu.

Aktualizacja: 21.07.2015 15:54 Publikacja: 21.07.2015 15:53

Pieniądze za szkody po wichurze bez PIT

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Łokaj

Tegoroczne lat nie rozpieszcza Polaków. Ulewy, nawałnice a nawet trąby powietrzne zdążyły już zebrać swoje żniwo w wielu miejscach kraju. Setki osób w kilkanaście minut straciło dorobek życia. Rząd zapowiedział już pomoc z rezerw budżetowych dla poszkodowanych.

Czy będą oni musieli martwić się rozliczeniem z fiskusem? Na szczęście nie.

Ustawodawca przewidział takie sytuacje i wprowadził do ustawy o PIT grupę zwolnień, które mają zapobiegać opodatkowaniu pomocy uzyskiwanej w takich wyjątkowych sytuacjach.

Pomoc z budżetu i samorządu

Pierwszą grupą należności objętych zwolnieniem w PIT są świadczenia otrzymane z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym (art. 21 ust. 1 pkt 26a ustawy o PIT). Preferencja obejmuje zarówno środki wypłacone z budżetu państwa jak również budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ważne jest to, że pieniądze otrzymane w ramach jednorazowej pomocy od państwa czy gminy w całości podlegają zwolnieniu. Ustawodawca nie wprowadza bowiem w tym zakresie żadnego limitu kwotowego.

Zdarzenia indywidualne

Zwolnieniu podlegają też zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT). W przeciwieństwie jednak do świadczeń jednorazowych wypłacanych przez państwo czy samorządy zwolnienie zostało ograniczone limitem kwotowym. Wolne od podatku są wypłaty do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł.

Ograniczenie kwotowe nie dotyczy świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz  prawo o szkolnictwie wyższym. A także świadczeń z pomocy społecznej.

Warto zwrócić uwagę, że wolne od PIT w granicach limitu są wszelkie zapomogi wypłacane w określonych przez ustawodawcę okolicznościach. Mogą to być kwoty wypłacone np. z zakładu pracy, czy związków, a także pochodzące ze środków fundacji czy stowarzyszeń.

Wypłata musi nastąpić w związku z jednym ze zdarzeń wymienionych przez ustawodawcę tj. zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci.

Losowe czyli nagłe

W jednej z interpretacji fiskus wyjaśnił, że pod pojęciem „indywidualnego zdarzenia losowego" można rozumieć wszelkie nagłe, niespodziewane, pojedyncze zdarzenia wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można przewidzieć. A które są niezależne od człowieka, nawet przy zachowaniu należytej staranności jak np. kradzieże, włamania, zniszczenie domu lub mieszkania spowodowane zalaniem wodą lub pożarem, nieszczęśliwe wypadki powodujące uszczerbek na zdrowiu, śmierć itp. (ITPB2/415-483/09/BK).

Przy czym klęska żywiołowa to zdarzenie spowodowane działaniem sił natury np. powodzie, huragany, ulewy, gradobicia itd.

Polisy indywidualne

O podatek nie muszą się też martwić osoby, które wykupiły polisy ubezpieczeniowe. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

Zwolnienie nie obejmuje jednak odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których zyski są opodatkowane na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.  Zwolnienie nie obejmuje także dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 i 15a ustawy o PIT tj. związane z inwestowaniem składki ubezpieczeniowej.

Tegoroczne lat nie rozpieszcza Polaków. Ulewy, nawałnice a nawet trąby powietrzne zdążyły już zebrać swoje żniwo w wielu miejscach kraju. Setki osób w kilkanaście minut straciło dorobek życia. Rząd zapowiedział już pomoc z rezerw budżetowych dla poszkodowanych.

Czy będą oni musieli martwić się rozliczeniem z fiskusem? Na szczęście nie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP