PIT: ulga ze sprzedaży gruntu przeznaczona na zakup kilku nieruchomości

Osoba, która pieniądze ze sprzedaży gruntu przeznaczy na cele mieszkaniowe, może skorzystać ze zwolnienia z PIT.

Aktualizacja: 19.07.2016 08:20 Publikacja: 19.07.2016 07:52

PIT: ulga ze sprzedaży gruntu przeznaczona na zakup kilku nieruchomości

Foto: 123RF

Cel mieszkaniowy jest zrealizowany, nawet gdy inwestujemy w kilka nieruchomości. Takie wnioski można wyciągnąć z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Spór z fiskusem zaczął się od kontroli zeznania rocznego mężczyzny, który sprzedał otrzymaną w spadku działkę. Urzędnicy uznali, że powinien zapłacić od dochodu z tej transakcji podatek. Mężczyzna jednak tego nie zrobił. Argumentował, że ma prawo do zwolnienia z podatku, gdyż pieniądze ze sprzedaży przeznaczył na cele mieszkaniowe, o których mówi art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia m.in. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie. Mężczyzna dokonał czterech takich transakcji i uznał, że przysługuje mu podatkowa ulga.

Skarbówka była jednak innego zdania. Podkreśliła, że same subiektywne deklaracje o nabyciu nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nie są wystarczające do uzyskania zwolnienia podatkowego. Ulgą w PIT preferowane jest dążenie do zapewnienia sobie tzw. dachu nad głową. Nie sposób uznać, że jest to realizowane przez nabycie kilku nieruchomości w różnych miejscowościach na terenie tej samej gminy. Kierując się doświadczeniem życiowym, trudno przyjąć, że mężczyzna w przyszłości będzie stale mieszkał we wszystkich domach wybudowanych na zakupionych gruntach.

Urzędnicy zasugerowali, że działki zostały nabyte na potrzeby prowadzonego przez mężczyznę gospodarstwa rolnego. W związku z tym nie przysługuje mu prawo do zwolnienia z PIT.

Sąd nie zgodził się jednak z fiskusem. Przypomniał, że własne cele mieszkaniowe realizuje ten, kto ponosi wydatki na cele wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. W tym przepisie wskazano, że do realizacji własnych celów mieszkaniowych dochodzi także wtedy, gdy nabędziemy grunt (lub udział w nim). Choć niewątpliwie sam zakup gruntu nie jest równoznaczny z możliwością zamieszkania na nim, ustawodawca przyjął, że jest to realizacja własnego celu mieszkaniowego. Nie ustanowił innego, dodatkowego warunku, poprzez wskazanie, że nabyciu nieruchomości powinny towarzyszyć dodatkowe okoliczności, np. konieczność wybudowania budynku mieszkalnego na kupionym gruncie.

Ustawodawca nie zastrzegł też, by warunkiem skorzystania ze zwolnienia było wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży wyłącznie na jeden cel mieszkaniowy. Stąd nabycie kilku gruntów pod budowę budynku mieszkalnego skutkuje również zastosowaniem ulgi.

Problemu z fiskusem nie ma ten, kto pozbywa się nieruchomości po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczenie (w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym sprzedał nieruchomość) pieniędzy na cele mieszkaniowe. Oprócz zakupu gruntu może to być m.in. nabycie domu lub mieszkania, budowa domu, adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego, spłata kredytu mieszkaniowego.

Sygnatura akt: I SA/Gd 448/16

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego