PIT: Ulga na zakup połowy mieszkania od małżonka

Żona uniknie podatku od sprzedaży nieruchomości, jeśli za uzyskane pieniądze kupi od męża połowę innego lokalu, w którym razem mieszkają.

Aktualizacja: 01.06.2016 08:55 Publikacja: 01.06.2016 07:43

PIT: Ulga na zakup połowy mieszkania od małżonka

Foto: 123RF

Izba Skarbowa w Katowicach wydała interpretację (IBPB-2-2/4511-297/16/NG) równie korzystną, co zaskakującą. Potwierdziła, że nabycie od małżonka połowy lokalu należącej do jego odrębnego majątku to realizacja własnych celów mieszkaniowych.

Kiedy majątek odrębny

Z pytaniem zwróciła się kobieta, która pozostaje w związku małżeńskim ze wspólnością majątkową. Kilka lat wcześniej, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, para kupiła wspólnie mieszkanie na kredyt. Oboje mają po 1/2 udziału w prawie własności. Udziały te wchodzą do majątków odrębnych małżonków. Kredyt hipoteczny został zaciągnięty wspólnie, tj. małżonkowie są solidarnie odpowiedzialni za jego spłatę.

W lipcu 2015 r. kobieta otrzymała w darowiźnie inną nieruchomość, którą sprzedała przed upływem pięciu lat. Uzyskana kwota weszła do jej majątku odrębnego. Wnioskodawczyni zapytała, czy skorzysta z ulgi, jeśli za pieniądze ze sprzedaży spłaci kredyt przypadający na jej połowę lokalu, a za pozostałą kwotę odkupi od męża jego połowę.

Dyrektor Izby udzielił pozytywnej odpowiedzi. Przypomniał, że co do zasady dochód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia podlega 19 proc. PIT. Sprzedający uniknie jednak podatku, jeśli przeznaczy zysk na własne cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Może to być np. zakup innego lokalu lub spłata kredytu mieszkaniowego.

Cele mieszkaniowe

Zaznaczył, że realizując własne cele mieszkaniowe, wnioskodawczyni może spłacić tylko tę część kredytu, jaka proporcjonalnie odpowiada jej udziałowi w nieruchomości. Skorzysta więc z ulgi tylko na spłatę połowy kredytu. Nie może spłacić więcej, ponieważ wtedy spełni cele mieszkaniowe małżonka, a nie własne. W tej sytuacji rozwiązaniem jest zakup połowy udziałów należących do majątku osobistego jej męża. Kobieta nie zapłaci PIT, gdyż zrealizuje własne cele mieszkaniowe.

Opinia

Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce

Należy co do zasady zgodzić się z interpretacją. W rozpatrywanej sprawie istotne jest, że mieszkanie zostało nabyte przed ślubem, więc wchodzi do majątków odrębnych małżonków, nie do majątku wspólnego. Taka sytuacja utrudnia skorzystanie z ulgi na spłatę kredytu. Kobieta mogłaby uniknąć podatku tylko od kwoty przeznaczonej na spłatę połowy kredytu. Od drugiej połowy musiałaby zapłacić PIT. Organ podatkowy zgodził się natomiast, że nie ma przeszkód, by kupiła od męża jego udział w nieruchomości, by dzięki temu nie płacić w ogóle podatku. Co ważne, organ podatkowy nie uzależnił możliwości skorzystania z ulgi od tego, czy w lokalu będzie mieszkał tylko sam podatnik korzystający ze zwolnienia. Kobieta może nadal mieszkać w nim z mężem. Takie rozstrzygnięcie wydaje się w pełni zgodne z przepisami ustawy o PIT.

Izba Skarbowa w Katowicach wydała interpretację (IBPB-2-2/4511-297/16/NG) równie korzystną, co zaskakującą. Potwierdziła, że nabycie od małżonka połowy lokalu należącej do jego odrębnego majątku to realizacja własnych celów mieszkaniowych.

Kiedy majątek odrębny

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a