Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatki

Sprzedasz samochód ze stratš, musisz złożyć PIT-36, ale podatku nie zapłacisz

123RF
Kto szybko sprzeda samochód, musi złożyć zeznanie PIT-36. Jeœli jednak przychód jest niższy od kosztów, podatku nie zapłaci.

Sprzedaż auta jest wolna od podatku po upływie pół roku od nabycia. Ten, kto sprzeda pojazd wczeœniej, podatek płaci. Nie musi jednak, jeœli cena sprzedaży jest niższa od ceny nabycia. Co istotne, dotyczy to też aut wygranych w konkursie.

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaœniła zasady rozliczenia sprzedaży aut w najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwrócił się podatnik, który wygrał w konkursie samochód o wartoœci 85 tys. zł. Organizator zapłacił od tego 9 tys. zł zryczałtowanego podatku według stawki 10 proc. Mężczyzna chce sprzedać pojazd za 81 tys. zł.

Dyrektor KIS przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wnioskodawca uzyska przychód z odpłatnego zbycia rzeczy. Podlega on PIT, jeœli sprzedaż została dokonana przed upływem pół roku, liczšc od końca miesišca, w którym nastšpiło nabycie. Uzyskanš kwotę należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w wierszu „Odpłatne zbycie rzeczy okreœlonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy".

Skarbówka wyjaœniła też, że przychodem ze sprzedaży auta będzie cena uzyskana od nabywcy, okreœlona w umowie, kosztem natomiast wartoœć pojazdu przyjęta do obliczenia 10 proc. podatku od wygranej. Sama kwota podatku nie może jednak być kosztem. Oznacza to, że mężczyzna nie zapłaci PIT, ponieważ przychody będš niższe niż koszty.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-3.40 11.137.2018.2.KP

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL