Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatki

PIT: kto wynajmuje dużo mieszkań, płaci podatek jak firma

Fotolia.com
Osoba, która zajmuje się najmem na szerokš skalę, nie może rozliczać się prostym ryczałtem.

Wynajmowanie ponad 20 lokali wymaga dużej aktywnoœci i profesjonalizmu. Ich właœciciel musi więc rozliczać się tak jak przedsiębiorca – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystšpił mężczyzna, który wybudował dom z 20 lokalami mieszkalnymi i jednym użytkowym. Wynajmuje je, ale nie założył działalnoœci gospodarczej. Jego głównym Ÿródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne. Przychody z najmu chciałby rozliczać 8,5-proc. ryczałtem.

Fiskus się na to nie zgodził. Podkreœlił, że jeœli najem spełnia przesłanki działalnoœci gospodarczej, to powinien być rozliczany na przewidzianych dla niej zasadach, niezależnie od tego, czy podatnik jš zarejestrował. A z okolicznoœci tej sprawy wynika, że wynajmujšcy jest przedsiębiorcš. Wprawdzie liczba nieruchomoœci nie przesšdza o kwalifikacji najmu, jednak nie można zarabiać na ponad 20 lokalach, nie zajmujšc się nimi w sposób zorganizowany i cišgły (co jest cechš działalnoœci). Wymaga to bowiem szeroko zakrojonych działań, np. przy poszukiwaniu lokatorów. Najem tak dużej liczby lokali nie może być traktowany jedynie jako dodatkowe Ÿródło zarobku.

Reasumujšc, właœciciel nie może rozliczać się zryczałtowanym podatkiem naliczanym od przychodu. Pozostaje mu PIT płacony według skali albo liniowy.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 94.2018.2.WR

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL