PIT: Ostatni moment na roczne rozliczenie z urzędem skarbowym

W poniedziałek mija termin na złożenie PIT za 2015 rok. Można go przekazać przez internet albo wypełnić ręcznie i zanieść do urzędu lub na pocztę.

Aktualizacja: 01.05.2016 16:09 Publikacja: 01.05.2016 12:29

PIT: Ostatni moment na roczne rozliczenie z urzędem skarbowym

Foto: 123RF

Dlaczego akurat 2 maja? Termin na roczne rozliczenie z fiskusem to 30 kwietnia, ale w tym roku przypadł na sobotę. Dlatego możemy złożyć PIT jeszcze w poniedziałek.

Co mają zrobić ci, którzy dopiero dzisiaj sobie uświadomili, że czasu zostało już niewiele?

Elektronicznie najszybciej

– Najszybciej rozliczymy się elektronicznie – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. Poleca udostępnione na stronie Ministerstwa Finansów e-deklaracje.

– Żeby z nich skorzystać, trzeba tylko pobrać ze strony ministerstwa odpowiednie oprogramowanie – tłumaczy ekspert. – Zaletą elektronicznych formularzy jest to, że wyłapują błędy liczbowe, w wielu sprawach podpowiadają też podatnikowi, np. jakie ma złożyć załączniki.

Wiele osób może też skorzystać z uruchomionej już w zeszłym roku usługi wstępnie wypełnionego zeznania rocznego (PFR). Przygotowane przez fiskusa deklaracje są dostępne na Portalu Podatkowym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Kto może je wykorzystać? Osoby składające PIT-37 (czyli np. pracownicy albo zarabiający na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło), a także od tego roku PIT-38 (przeznaczony np. do wykazywania dochodów z giełdy). Swoje dochody mogą też w ten sposób rozliczyć emeryci i renciści.

I tak trzeba sprawdzić

Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba podać kwotę przychodu z rozliczenia za poprzedni rok podatkowy. Zeznanie wypełnione przez fiskusa można uzupełnić, np. o przysługujące ulgi albo kwotę 1 proc. PIT przekazywanego wybranej organizacji pożytku publicznego.

Trzeba pamiętać, że skorzystanie z deklaracji przygotowanej przez skarbówkę nie daje gwarancji, że rozliczenie jest prawidłowe. Warto dobrze je sprawdzić. Administracja podatkowa wypełnia bowiem wstępne zeznania na podstawie otrzymanych informacji, np. PIT-11 od pracodawców lub zleceniodawców. A w nich zdarzają się błędy.

– Przykładowo w PIT-11 pracodawcy nieprawidłowo wyliczają podlegające odliczeniu składki ZUS albo podwyższone koszty z praw autorskich – mówi Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel biura rachunkowo-podatkowego. – A w razie błędu w deklaracji rocznej konieczność zapłaty zaległej daniny wraz z odsetkami za zwłokę spada na podatnika.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że usługa PFR działa 24 godziny na dobę.

Grzegorz Gębka uczula jednak, aby z elektronicznym zeznaniem nie czekać do ostatniej chwili. Mogą się bowiem pojawić kłopoty techniczne, które opóźnią wysyłkę. Przypomina też o pobraniu UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które stanowi potwierdzenie nadania PIT.

Dowód przekazania zeznania trzeba oczywiście mieć także wtedy, gdy korzystamy z tradycyjnych metod – oddajemy PIT w urzędzie skarbowym (potwierdzenie na kopii deklaracji) albo wysyłamy na poczcie (dowód nadania listu poleconego).

Co zrobić, jeśli nie zdążymy do godz. 24 w poniedziałek 2 maja?

– Trzeba jak najszybciej złożyć tzw. czynny żal (czyli poinformować urząd o swoim przewinieniu), przekazać deklarację oraz dopłacić podatek (jeśli wynika z rozliczenia) – mówi Grzegorz Gębka. – Inaczej grozi nam kilkusetzłotowy mandat.

Na zwrot trzeba trochę zaczekać

W zeznaniu rocznym wykazujemy przychody, koszty ich uzyskania, obliczamy dochód, a następnie podatek. Porównujemy go z sumą odprowadzonych zaliczek. Jeśli jest wyższy niż to, co zapłaciliśmy fiskusowi w trakcie roku, musimy jeszcze dzisiaj dopłacić różnicę. Jeśli niższy, wykazujemy nadpłatę. Skarbówka ma dużo czasu na jej zwrot – trzy miesiące, licząc od dnia przekazania zeznania. Jeżeli robimy korektę, termin liczony jest od momentu jej złożenia. Szanse na szybszy zwrot mają rodziny wielodzietne. Ministerstwo Finansów zapewnia, że dostaną go w ciągu 30 dni od przesłania zeznania. Ten przywilej przysługuje tym, którzy złożyli elektroniczny PIT i spełniają warunki określone w ustawie o Karcie dużej rodziny (przynajmniej trójka dzieci). Pamiętajmy, że skarbówka ma na sprawdzenie zeznania ponad pięć lat. Dlatego nie wyrzucajmy kopii deklaracji ani dokumentów, na podstawie których wyliczyliśmy PIT.

Dlaczego akurat 2 maja? Termin na roczne rozliczenie z fiskusem to 30 kwietnia, ale w tym roku przypadł na sobotę. Dlatego możemy złożyć PIT jeszcze w poniedziałek.

Co mają zrobić ci, którzy dopiero dzisiaj sobie uświadomili, że czasu zostało już niewiele?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona