Osoba, która sprzedaje swoje prywatne rzeczy (np. samochód) powinna wykazać transakcję w zeznaniu rocznym. Chyba że minęło pół roku od ich nabycia (liczone od końca miesiąca, w którym daną rzecz kupiliśmy lub dostaliśmy).

Co zrobić, gdy pozbędziemy się majątku szybciej? Wyliczyć dochód z transakcji i wykazać w zeznaniu w rubryce „Inne źródła". Doliczamy go do innych rozliczanych według skali podatkowej. Aby wyliczyć dochód, powinniśmy od przychodu (kwoty, za którą sprzedaliśmy rzecz) odjąć koszty, czyli wydatki na jej nabycie. Jeśli koszty są wyższe niż przychód, w zeznaniu wykazujemy stratę.

Jak stosować te zasady? Spójrzmy na niedawną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Rolnik założył staw na ryby i sprzedał ziemię z wykopu. Fiskus uznał, że przychód ze sprzedaży musi wykazać w zeznaniu rocznym. I zapłacić podatek. Wprawdzie koszty zakładania stawu (np. wynajęcie koparki) były wyższe niż przychód z transakcji, ale rolnik nie może ich odliczyć. Zostały bowiem poniesione nie w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży ziemi, ale w związku z założeniem stawu (interpretacja nr 0112-KDIL3-1.4011.71.2018.2.KF).

Pamiętajmy, że inaczej rozlicza się sprzedaż nieruchomości.