Wpłaty na konto dziecka bez podatku od spadków i darowizn

Przelewy dokonywane przez rodziców nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn.

Publikacja: 14.04.2016 07:36

Wpłaty na konto dziecka bez podatku od spadków i darowizn

Foto: Fotorzepa/Marek Obremski

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji kwestię rozliczenia wpłat na konto dziecka.

Sprawa dotyczyła rodziców, którzy wychowują dwoje mieszkających z nimi niepełnoletnich dzieci, siedemnastoletniego syna i czternastoletnią córkę. W marcu 2013 r. otworzyli dla syna rachunek bankowy, by gromadzić pieniądze na jego dalsze utrzymanie i wykształcenie. Od tego czasu wpłacili na konto blisko 100 tys. zł. Były to pieniądze z likwidowanych, mniej opłacalnych lokat.

Rodzice nigdy nie zawierali z niepełnoletnim synem umowy darowizny. Nie informowali też o wpłatach urzędu skarbowego. Traktowali to jako realizację obowiązku alimentacyjnego. Teraz mają jednak wątpliwości, czy przelewy nie będą opodatkowane.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw tytułem m.in.: dziedziczenia, darowizny, zasiedzenia i nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Z kolei zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Dyrektor Izby stwierdził na tej podstawie, że skoro przelewy dokonywane były jako wykonanie obowiązku alimentacyjnego i nie była to darowizna ani żaden inny tytuł wymieniony w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to wpłaty nie podlegały opodatkowaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego