Roczne rozliczenie PIT to okazja do dobroczynności

Przekazanie części podatku na szczytny cel jest proste. Wystarczy wybrać organizację, z którą chcemy się podzielić. Resztę załatwi za nas fiskus.

Aktualizacja: 16.03.2017 07:14 Publikacja: 16.03.2017 06:40

Roczne rozliczenie PIT to okazja do dobroczynności

Foto: 123RF

Dwa dodatkowe pola w formularzu PIT to cały wniosek o przekazanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).

Z tej możliwości korzysta z roku na rok coraz więcej podatników.

Grosz do grosza

Przeciętna wysokość przekazanej OPP kwoty wyniosła w rozliczeniu za 2015 r. 47 zł.

Dzięki tym datkom ponad 617 mln zł trafiło do przeszło 8 tys. OPP.

To najwyższa w historii kwota przekazana OPP przy okazji rozliczenia rocznego. Z roku na rok rośnie też liczba podatników, którzy przekazują 1 proc. PIT.

W ostatnim rozliczeniu takich wniosków było 13,2 mln (12,5 mln rok wcześniej), co oznacza, że OPP w zeznaniu wykazało 59 proc. podatników, którzy wykazali PIT należny.

By podzielić się swoim podatkiem, w odpowiednim formularzu (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 etc.) trzeba wpisać numer KRS organizacji przez nas wybranej i kwotę, jaką chcemy przekazać – maksymalnie 1 proc. podatku należnego fiskusowi, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli ktoś składa więcej niż jeden formularz, może na każdym z nich wpisać inną organizację, ale 1 proc. z jednej deklaracji nie da się podzielić.

Pełną listę organizacji i ich numery KRS odszukać można na stronie www.pozytek.gov.pl, na której obecnie widnieje ponad 8,5 tys. pozycji, w tym szpitale, hospicja, ochotnicza straż pożarna, kluby sportowe, fundacje pomagające dzieciom, seniorom i wiele innych. Na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy także sprawozdania z działalności OPP, co może pomóc w wyborze odbiorcy 1 proc. PIT.

W razie pomniejszenia datku OPP dostanie tyle, ile wpisaliśmy w formularzu. Jeśli wpiszemy więcej, fiskus przeleje maksymalną kwotę, tj. 1 proc.

Można również wybrać konkretny cel, który chcemy wesprzeć, np. pomoc określonej osobie. Urząd skarbowy informuje wtedy organizację o takim życzeniu podatnika. Kto chce, może też przekazać OPP swoje dane kontaktowe.

Ważne terminy

Warunkiem przekazania 1 proc. PIT jest złożenie zeznania w terminie – w tym roku to 2 maja. Wniosek o przekazanie podatku może wynikać też z korekty zeznania, ale dotyczy to tylko zeznań złożonych w terminie, skorygowanych nie później niż miesiąc po nim.

Warunkiem jest również zapłata podatku, którego 1 proc. przekazujemy, nie później niż dwa miesiące po terminie na złożenie zeznania.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.maj@rp.pl

Dwa dodatkowe pola w formularzu PIT to cały wniosek o przekazanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).

Z tej możliwości korzysta z roku na rok coraz więcej podatników.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a