Kontrola cen transferowych: jak wykazać restrukturyzację w sekcji E formularza CIT-TP

Połączenia, podział i przejęcia podmiotów oraz zmiana ich profilu funkcjonalnego coraz częściej są objęte badaniem w ramach kontroli cen transferowych. Ważne jest zatem, aby poprawnie wykazać te zdarzenia w formularzu CIT-TP oraz w sporządzanej dokumentacji.

Publikacja: 23.10.2017 06:30

Kontrola cen transferowych: jak wykazać restrukturyzację w sekcji E formularza CIT-TP

Foto: Fotolia

Składanie, wraz z zeznaniem podatkowym, sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (formularz CIT-TP), jest od 1 stycznia 2017 r. nowym obowiązkiem nałożonym na podatników osiągających przychody lub koszty (w danym roku podatkowym) powyżej 10 000 000 euro. Formularz ma na celu dostarczenie administracji podatkowej informacji mających usprawnić jej działania w zakresie identyfikacji oraz analizy transakcji, które mogą przyczyniać się do uszczuplania wpływów budżetowych poprzez zaniżanie dochodów do opodatkowania przez podmioty powiązane. Pierwsze formularze CIT-TP zostaną złożone przez podatników wraz z rocznym zeznaniem podatkowym za rok 2017.

Sekcja E formularza CIT-TP dotyczy restrukturyzacji działalności podatnika w roku podatkowym, za który składane jest sprawozdanie.

Szerokie rozumienie

Z punktu widzenia podatnika, problematyczne może okazać się ustalenie, które zdarzenia powinien zakwalifikować jako restrukturyzację działalności. Według przepisów o cenach transferowych pojęcie restrukturyzacji działalności jest znacznie szersze od pojęcia używanego w innych przepisach czy potocznego rozumienia tego słowa. Restrukturyzacja w rozumieniu cen transferowych to nie tylko zmiana struktury lub formy prawnej podatnika, ale także przeniesienie istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk.

Pojęcie wyjaśnione w rozporządzeniu...

W polskich przepisach pojęcie restrukturyzacji działalności zostało uregulowane w rozdziale 5a rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z rozporządzeniem, organy podatkowe mogą badać zgodność warunków ustalonych lub narzuconych w ramach restrukturyzacji działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi z warunkami, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niezależne. Definicja restrukturyzacji przedstawiona w rozporządzeniu jest zgodna z definicją przedstawioną w Wytycznych OECD >patrz ramka.

...i w wytycznych resortu

W wytycznych Ministerstwa Finansów z 2014 r. dotyczących restrukturyzacji działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi podkreślone zostało znaczenie konieczności zachowania zgodności warunków restrukturyzacji z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty (tj. z zasadą arm's length). Wskazano również, że w przypadku analizy restrukturyzacji działalności szczególne znaczenie ma istotność ekonomiczna przeniesionych między podmiotami powiązanymi funkcji, ryzyk lub aktywów. Oznacza to, że nie każde przeniesienie będzie miało charakter restrukturyzacji działalności. Funkcje, aktywa i ryzyka istotne ekonomicznie to takie, którym można przypisać istotny potencjał zysku. Problem określenia, czy dane zdarzenie ma charakter istotny został podniesiony przez podatników podczas konsultacji w czasie prac nad projektem rozporządzenia określającego wzór formularza CIT–TP. W odpowiedzi na zgłoszone uwagi ustawodawca wyjaśnił, że poziom istotności powinien podlegać indywidualnej ocenie podatnika, która powinna uwzględniać takie czynniki jak m.in. wielkość przedsiębiorstwa, rodzaj czy charakter wykonywanej działalności.

Podział na dwa typy

Z treści formularza CIT-TP i zawartych w nim pytań, na które ma odpowiedzieć podatnik, wynika, że ustawodawca podzielił pojęcie restrukturyzacji na dwa typy, tj. na restrukturyzację związaną:

- ze zmianą struktury lub formy prawnej oraz

- z istotnymi zmianami w pełnionych przez podatnika funkcjach, ponoszonych ryzykach i posiadanych aktywach.

Zmiana struktury lub formy prawnej...

Przykładem restrukturyzacji działalności jest zmiana struktury lub formy prawnej przez połączenie z innym podmiotem, podział podmiotów lub przejęcie.

Przykład

Restrukturyzacja wystąpi, gdy w danym roku podatkowym, w wyniku działań podjętych w grupie podmiotów powiązanych, nastąpiło połączenie spółek A i B w spółkę AB. Przy wypełnianiu formularza CIT-TP, spółki powinny zaznaczyć odpowiedź twierdzącą na pytanie zawarte w polu 25.

...lub w funkcjach, ryzykach i aktywach

Pole 26 formularza CIT–TP dotyczy zmian w pełnionych przez podatnika funkcjach, ponoszonych ryzykach i posiadanych aktywach. Przykładem tego typu restrukturyzacji jest zmiana profilu funkcjonalnego podatnika.

Przykład

Spółka C należy do grupy kapitałowej M i prowadzi działalność w Polsce jako tzw. dystrybutor o pełnych ryzykach (ponoszący ryzyko biznesowe oraz będący właścicielem kluczowych wartości niematerialnych). W wyniku realizacji strategii związanej z centralizacją najważniejszych funkcji w ramach jednego podmiotu, np. spółki centralnej w grupie, podjęto decyzję o przeniesieniu na ten podmiot części istotnych funkcji, ryzyk oraz aktywów, m.in. związanych z zarządzaniem strategicznym i działalnością marketingową ze spółki C do spółki centralnej. W wyniku tego przeniesienia spółka C stała się dystrybutorem o ograniczonych ryzykach lub agentem (tj. podmiotem, który nie ponosi ryzyka biznesowego, ma zagwarantowany stały poziom wynagrodzenia). Wypełniając formularz CIT-TP, spółka C powinna odpowiedzieć twierdząco na pytanie zawarte w polu 26.

Innym przykładem restrukturyzacji może być przeniesienie produkcji z jednego podmiotu powiązanego do drugiego lub przeniesienie znaku towarowego do podmiotu, który w ramach grupy będzie odpowiedzialny za jego rozwój, ochronę i udostępnianie.

Restrukturyzacja w Wytycznych OECD

Kwestie związane z restrukturyzacją działalności w kontekście cen transferowych przedstawione są w rozdziale IX Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych. Restrukturyzacja rozumiana jest jako transgraniczne przeniesienie funkcji, aktywów i/lub ryzyk pomiędzy podmiotami działającymi w wielonarodowej grupie podmiotów. W świetle przedstawionej definicji, przykładem restrukturyzacji będzie np. przeniesienie produkcji do podmiotu powiązanego, zlokalizowanego w innym kraju.

Zdaniem autorki

Kompletna i rzetelna dokumentacja zmniejsza ryzyko kłopotów - Karolina Stupak, starszy konsultant w Zespole Cen Transferowych w MDDP

Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi jest od 2013 r. uregulowana w polskich przepisach dotyczących cen transferowych. Restrukturyzacja w kontekście cen transferowych to znacznie szersze pojęcie w porównaniu z jego znaczeniem potocznym czy też używanym w interpretacji innych przepisów podatkowych. Uznaje się za nią nie tylko zmianę struktury podatnika, ale także przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi ekonomicznie istotnych funkcji, aktywów lub ryzyk.

Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi została wskazana jako obszar ryzyka w załączniku do Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2016 r.

Na szczególne znaczenie tej kwestii wskazuje fakt, że pytania dotyczące restrukturyzacji znalazły się w formularzu CIT-TP, którego wypełnienie jest od 1 stycznia 2017 roku nowym obowiązkiem nałożonym na podatników, których przychody lub koszty w roku podatkowym przekroczyły 10 mln euro. Restrukturyzacja jest przy tym transakcją, która podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu oraz powinna być uwzględniona w przygotowywanej przez grupę podmiotów powiązanych dokumentacji Master file.

Obserwujemy, że kwestia ta coraz częściej jest przedmiotem badania w ramach prowadzonych przez organy podatkowe kontroli w zakresie cen transferowych. Ważne jest zatem, aby poprawnie odpowiedzieć na pytania sekcji E formularza CIT-TP. Natomiast w przypadku wystąpienia restrukturyzacji, kluczowe jest przygotowanie się do ewentualnej kontroli przez sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Dokumentacja powinna zawierać m.in. szczegółową analizę przyczyn gospodarczych przeprowadzenia restrukturyzacji działalności, oczekiwanych korzyści z restrukturyzacji, opcji realistycznie dostępnych dla podmiotów powiązanych uczestniczących w restrukturyzacji oraz uzasadnienie wysokości otrzymanej bądź wypłaconej rekompensaty bądź jej brak. Warto również pamiętać o zachowaniu spójności w zakresie informacji wskazywanych w formularzu CIT-TP oraz dokumentacji cen transferowych.

Składanie, wraz z zeznaniem podatkowym, sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (formularz CIT-TP), jest od 1 stycznia 2017 r. nowym obowiązkiem nałożonym na podatników osiągających przychody lub koszty (w danym roku podatkowym) powyżej 10 000 000 euro. Formularz ma na celu dostarczenie administracji podatkowej informacji mających usprawnić jej działania w zakresie identyfikacji oraz analizy transakcji, które mogą przyczyniać się do uszczuplania wpływów budżetowych poprzez zaniżanie dochodów do opodatkowania przez podmioty powiązane. Pierwsze formularze CIT-TP zostaną złożone przez podatników wraz z rocznym zeznaniem podatkowym za rok 2017.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP