Ceny transferowe: nowe obowiązki sprawozdawcze

Zmiany przepisów zwiększą obciążenia administracyjne w niektórych firmach. Mogą się jednak przyczynić do trafniejszego identyfikowania przez organy podmiotów, u których istnieje realne ryzyko przerzucania dochodów do innego kraju.

Publikacja: 28.09.2016 02:00

Ceny transferowe: nowe obowiązki sprawozdawcze

Foto: 123RF

Od początku 2017 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie cen transferowych. Regulacje te będą się wiązać między innymi z koniecznością wypełniania przez podatników dodatkowych obowiązków sprawozdawczych w tym obszarze. O czym powinny pamiętać firmy w przyszłym roku?

1. Sprawozdanie CIT-TP

Podatnicy, którzy osiągną przychody lub koszty o wartości powyżej 10 mln euro (w odniesieniu do realizacje tego obowiązku w 2017 roku należy uwzględnić przychody/koszty z 2016 roku) będą zobowiązani do dołączenia do deklaracji podatkowej CIT-8 uproszczonego sprawozdania dotyczącego transakcji z podmiotami powiązanymi, czyli tzw. sprawozdania CIT-TP (art. 27 ust. 5 ustawy o CIT). Składanie formularza CIT-TP zwolni jednocześnie podatników z obowiązku sporządzania i przekazywania organom deklaracji ORD-U.

Na czym polega uproszczenie

Pomimo że sprawozdanie określane jest mianem „sprawozdanie uproszczone", to jednak zawiera ono aż 473 pozycje. Co do zasady, przyjmuje ono jednak formę zamkniętą (za wyjątkiem danych identyfikacyjnych), co oznacza, że podatnik zobowiązany jest tylko do wybrania i zaznaczenia odpowiednich pozycji, a nie przedstawiania szczegółowych informacji o transakcjach.

Fiskus łatwiej zidentyfikuje

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, podstawowym celem wprowadzenia uproszczonego sprawozdania jest uzyskanie informacji, które pozwolą na efektywną identyfikację oraz ocenę ryzyka zaniżenia dochodów w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Można zatem przypuszczać, że sprawozdanie będzie kolejnym narzędziem organów podatkowych, umożliwiającym sprawną identyfikację podmiotów do kontroli.

2. Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji

Znowelizowane przepisy nakładają na podatników także obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych (art. 9a ust. 7 ustawy o CIT). Do tej pory nie określono jednak w jakiej formie będzie składane to oświadczenie, tj. czy będzie ono dodatkowym elementem deklaracji, czy może odrębnym dokumentem składanym do organu podatkowego.

Chodzi o dotrzymanie terminu

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazywano, że konieczne jest wiarygodne potwierdzenie przez podatnika kompletności sporządzonej dokumentacji, gdyż zagadnienia dotyczące polityki cen transferowych dotykają wielu obszarów z rachunkowości zarządczej i decyzji strategicznych grupy. Można się jednak domyślać, że obowiązek ten będzie miał na celu zmotywowanie podatników do terminowego przygotowywania dokumentacji. Termin złożenia oświadczenia będzie bowiem taki sam jak ten na sporządzenie dokumentacji, tj. do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznej deklaracji podatkowej.

3. Country by country reporting

Pomimo że przepisy dotyczące raportowania CbC zaczęły obowiązywać od 2016 r., to pierwsze sprawozdanie (za 2016 r.) trzeba będzie złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia roku podatkowego podmiotu krajowego. W praktyce oznacza to, że obowiązek ten powstanie dopiero w 2017 roku.

Złożenie sprawozdanie będzie obligatoryjne dla podmiotów krajowych, które spełniają kryterium podmiotu dominującego, posiadającego poza RP zakład lub jednostkę zależną, a skonsolidowane przychody grupy przekraczają kwotę 750 mln euro.

Od początku 2017 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie cen transferowych. Regulacje te będą się wiązać między innymi z koniecznością wypełniania przez podatników dodatkowych obowiązków sprawozdawczych w tym obszarze. O czym powinny pamiętać firmy w przyszłym roku?

1. Sprawozdanie CIT-TP

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP