O kosztach decyduje terminowość wpłaty nagrody

Roczny bonus dla załogi za 2015 r. spółka może wykazać w rachunku podatkowym minionego roku, nawet jeśli faktycznie zostanie przekazany w kwietniu 2016 r. Warunkiem jest dotrzymanie terminu wynikającego z podstawy przyznania premii.

Aktualizacja: 11.05.2016 08:23 Publikacja: 11.05.2016 06:40

O kosztach decyduje terminowość wpłaty nagrody

Foto: 123RF

ABC Spółka z o.o. wypłaciła pracownikom nagrodę roczną (z zysku przed opodatkowaniem) za 2015 r. na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy. Z jego zapisów wynika, że nagroda roczna powinna być wypłacona nie później niż w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje nagroda, tj. do 30 kwietnia. Spółka spełniła ten warunek – wypłaciła nagrodę pracownikom 28 kwietnia 2016 r. Czy spółka powinna wykazać nagrodę w kosztach uzyskania przychodu memoriałowo, w grudniu 2015 r., kiedy to bonus stał się należny, czy w kwietniu 2016 r., kiedy nagroda została faktycznie wypłacona? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT).

Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika mógł zostać przez niego zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

- koszt został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny, a więc bezzwrotny,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Pensja i nie tylko

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, prowizje, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, a także odprawy i rekompensaty za wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy jako inne należności wynikające ze stosunku pracy. Koszty pracownicze są wydatkami ponoszonymi na rzecz pracowników i co do zasady pracodawca może je ująć w kosztach uzyskania przychodów, jeśli tylko spełniają ogólne przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

W miesiącu, za który są należne

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT (m.in. przychody ze stosunku pracy), oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT).

Na zasadzie memoriałowej

Oznacza to, że pracodawcy, którzy terminowo wypłacają należności z tytułu wynagrodzenia za pracę, mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w miesiącu, za który są należne, tj. na zasadzie memoriałowej. Dopiero w przypadku niedotrzymania terminu wypłaty tych należności regulacja podatkowa odsyła do art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT, który wyklucza z kosztów uzyskania przychodów wartość niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności m.in. z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, tj. przychodów ze stosunku pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g ustawy o CIT.

Nie ma definicji

Uregulowania zawarte w art. 15 ust. 4g ustawy o CIT modyfikują ogólne zasady zaliczania wydatków do bezpośrednich i pośrednich kosztów uzyskania przychodów wynikające z art. 15 ust. 4 i 4d ustawy o CIT w odniesieniu do należności związanych ze stosunkiem pracy.

Ustawa o CIT w art. 15 ust. 4g nie określa zwrotu „należne". Trzeba się zatem posłużyć jego językowym znaczeniem. W znaczeniu słownikowym „należny" oznacza „przysługujący komuś lub czemuś" (http://sjp.pwn.pl). Z uwagi na brak definicji pojęcia „należne wynagrodzenie" w ustawie o CIT na podstawie wykładni literalnej za uzasadnione wydaje się zatem przyjęcie, że o „należnym" wynagrodzeniu można mówić wówczas, gdy należności te zostały ustalone (przesądzone) lub są niesporne (również co do wysokości). W związku z tym przyjmuje się, że dla celów podatkowych dane świadczenie, np. nagroda roczna, staje się należne, gdy zostało ustalone i określone co do wysokości oraz wynika z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, np. zakładowego układu zbiorowego pracy.

Zatem wynagrodzenia, premie i nagrody oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika mogą być kosztem uzyskania przychodu w okresie, za który są należne, jednak pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy o pracę lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Zgodnie z układem zbiorowym

Nagrody roczne wypłacone pracownikowi lub postawione do jego dyspozycji w terminie wynikającym z regulacji dotyczących wynagrodzeń, które obowiązują u danego pracodawcy (w przypadku pytającej spółki jest to zakładowy układ zbiorowy pracy i wynikający z niego termin wypłaty nagrody przypadający nie później niż 30 kwietnia roku następującego po roku, za który przysługuje nagroda) mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w okresie, za który są należne, przy spełnieniu warunku określonego w art. 15 ust. 4g ustawy o CIT. Innymi słowy, jeżeli spółka wypłaciła pracownikom nagrodę roczną za 2015 r. w terminie wynikającym z zakładowego układu zbiorowego pracy), tj. do 30 kwietnia 2016 r., to jest uprawniona do zaliczenia nagrody rocznej do kosztów uzyskania przychodów za 2015 r. na zasadzie memoriałowej.

Fiskus potwierdza

Zaprezentowany pogląd podzielają organy podatkowe. W taki sposób wypowiedziały się m.in.: Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 marca 2016 r. (IBPB-1-2/4510-135/ 16/JP i z 25 sierpnia 2015 r. (IBPB-1-2/4510-151/15/AP) oraz Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 9 kwietnia 2015 r. (IPPB5/4510-46/15-2/KS).

ABC Spółka z o.o. wypłaciła pracownikom nagrodę roczną (z zysku przed opodatkowaniem) za 2015 r. na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy. Z jego zapisów wynika, że nagroda roczna powinna być wypłacona nie później niż w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje nagroda, tj. do 30 kwietnia. Spółka spełniła ten warunek – wypłaciła nagrodę pracownikom 28 kwietnia 2016 r. Czy spółka powinna wykazać nagrodę w kosztach uzyskania przychodu memoriałowo, w grudniu 2015 r., kiedy to bonus stał się należny, czy w kwietniu 2016 r., kiedy nagroda została faktycznie wypłacona? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy – pyta czytelnik.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów