Spółki: Wydatki na czynności właścicielskie w podmiotach zależnych

Nie ma związku pomiędzy przychodem spółki a kosztami poniesionymi na wyjazdy pracowników w celu sprawowania przez nich funkcji członków rady nadzorczej oraz podejmowania decyzji właścicielskich w jednostkach zależnych.

Publikacja: 28.02.2018 05:50

Spółki: Wydatki na czynności właścicielskie w podmiotach zależnych

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 listopada 2017 r. (0111-KDIB1-2.4010. 251.2017.1.MM). Organ podkreślił, że wystąpienie korzyści po stronie spółek zależnych, a przez to wzrost wartości aktywów i zwiększenie efektywności biznesowej grupy, jest niewystarczające dla rozpoznania kosztów uzyskania przychodów przez spółkę dominującą.

Wnioskodawca (spółka akcyjna) wskazał, że w ramach sprawowania funkcji właścicielskich, w tym podejmowania istotnych decyzji odnoszących się do działalności spółek zależnych oraz w celu monitorowania wartości biznesowej grupy w skali globalnej, pracownicy spółki lub jej kadra zarządcza odbywają podróże do spółek zależnych w kraju i na świecie. Cele wyjazdów obejmują m.in.:

- cykliczne wizyty właścicielskie/zarządcze ukierunkowane na zwiększenie efektywności biznesowej grupy;

- sprawowanie funkcji w organach nadzorczych;

- udział w pracach grup roboczych spółek zależnych, mający na celu np. strukturyzację łańcucha dostaw i usług w grupie czy implementację regulacji lokalnych i międzynarodowych;

- sprawowanie kontroli nad wartością aktywów należących do grupy, dbanie o wzrost ich wartości;

- spotkania z kadrą zarządczą spółek zależnych w celu:

- wymiany wiedzy i doświadczenia m.in. przy ustalaniu warunków kluczowych kontraktów, podejmowaniu decyzji istotnych z perspektywy działalności danej spółki zależnej (a w konsekwencji i całej grupy);

- omówienia istotnych z perspektywy spółki zależnej i grupy procesów gospodarczych/obowiązków regulacyjnych.

Dojazdy, diety i zakwaterowanie

Spółka ponosi wydatki m.in. na wynagrodzenia pracowników/kadry zarządzającej za okres, w którym te osoby przebywają w trakcie ww. podróży oraz na delegacje, np. koszty dojazdu/lotu, diet, zakwaterowania, koszty administracyjne (np. wiza, tłumaczenia). Spółki zależne nie są obciążane tymi kosztami. We wniosku o interpretację spółka zapytała, czy wydatki te są dla niej kosztami uzyskania przychodów.

Bieżące zarządzanie grupą

Spółka podkreślała celowość ponoszenia wydatków, podnosząc, że wyjazdy te służą bieżącemu zarządzaniu grupą, załatwianiu spraw istotnych z perspektywy spółki i grupy oraz wyko- nywaniu innych czynności zarządczych w imieniu i w interesie grupy. Ponadto dają one sółce możliwość podejmowania racjonalnych decyzji właścicielskich, co może wpływać na rozwój działalności zarówno samej spółki, jak i całej grupy. Korzyści osiągane przez spółkę miałyby przejawiać się w szczególności poprzez zwiększone dywidendy, przychody odsetkowe, wzrost wartości aktywów rzutujący na wyższe przychody z ich sprzedaży, jak również ograniczenie potencjalnych kar/mandatów.

Kto jest beneficjentem

Organ podatkowy zakwestionował jednak zaliczenie opisanych wydatków do kosztów uzyskania przychodów spółki. Zaakcentował, że choć wyjazdy mogą wpływać na przychodowość podmiotów powiązanych i w efekcie na efektywność grupy, to nie sposób powiązać ich z przychodami wnioskodawcy. Analizując charakter wyjazdów, organ stwierdził, że w istocie mają one za cel sprawowanie przez pracowników spółki czynności na rzecz innych podmiotów/podatników, np. w ramach pełnienia funkcji członków rady nadzorczej wykonywane są czynności nadzorcze nad funkcjonowaniem spółek zależnych, wobec czego beneficjentami tych działań są wyłącznie te spółki. Natomiast dla zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych niezbędne jest powiązanie kosztu z przychodem. Należy to rozumieć w taki sposób, że koszty muszą ściśle dotyczyć przychodu danego podmiotu, nie zaś przychodu jakiegokolwiek innego podmiotu.

Zdaniem autora

Tomasz Ulatowski, radca prawny, starszy konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Niewątpliwie, komentowana interpretacja jest oznaką restrykcyjnego podejścia do rozliczania przez udziałowca jego wydatków związanych z różnego rodzaju czynnościami wykonywanymi w spółkach zależnych.

Rozstrzygnięcie to nawiązuje w szczególności do jednej z przesłanek uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu, zgodnie z którą wydatek powinien zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

W tym kontekście, organ podatkowy słusznie zwrócił uwagę, że wprawdzie nie jest konieczne, aby wydatek przekładał się bezpośrednio na osiągnięcie konkretnego przychodu, niemniej jednak musi wystąpić relacja pomiędzy tym wydatkiem a przychodami podatnika. Jednocześnie jednak bardzo surowo ocenił działania podejmowane przez wnioskodawcę, ponieważ nie dostrzegł ich związku z przychodami udziałowca w sytuacji, gdy działania te m.in. przyczyniają się do rozwoju działalności jego spółek zależnych, podnoszą wartość ich aktywów, rzutują na zwiększenie efektywności biznesowej grupy kapitałowej, a przez to zwiększenie zyskowności spółek zależnych, co w naturalny sposób przekłada się na wysokość osiąganej przez udziałowca dywidendy bądź ceny sprzedaży udziałów/akcji w spółkach zależnych. W takiej sytuacji, w ocenie organu, identyfikowalny jest jedynie związek z przychodami tych spółek zależnych.

Wydaje się, że organ podatkowy dokonał tutaj zawężającej wykładni warunku celowości poniesienia wydatku. Niestety, z interpretacji nie wynika, jakie przychody osiągnięte przez podatnika w związku z poniesieniem wydatków uprawniałyby go do rozliczenia kosztów podatkowych. Można jedynie domniemywać, że w rozumieniu organu związek taki być może występowałby wówczas, gdyby realizowane czynności powodowały uzyskiwanie przychodów w sposób systematyczny, na bieżąco, w trakcie prowadzonej działalności, w formie przychodów operacyjnych, np. bezpośrednio w drodze obciążania podmiotu zależnego opłatami o charakterze management fee.

Takie ujęcie należałoby zatem uznać za rozszerzenie wymagań przy rozpoznawaniu kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z prezentowanym podejściem, należałoby wyłączać z kosztów np. również część wynagrodzenia dla prezesa spółki dominującej, gdyby sprawował on nieodpłatnie funkcję członka zarządu w spółce zależnej. W tym zakresie istnieje jednak raczej dość szeroko akceptowany pogląd, że takie świadczenie nie jest nieodpłatne z uwagi na osiąganie przez udziałowca przychodu w postaci np. dywidendy.

Dodatkowo, należy wskazać na innego rodzaju niekonsekwencję władz skarbowych. W trakcie prowadzonych kontroli organy często bowiem wykluczają podobne jak w komentowanej interpretacji wydatki z kosztów uzyskania przychodów po stronie spółek zależnych, argumentując brak ich związku z przychodami tych spółek. W ostatecznym rozrachunku może się więc okazać, że koszty takie nie zostaną rozliczone w wyniku podatkowym żadnego podmiotu. Wydaje się zatem, że podejście organów podatkowych w tym zakresie jest przejawem profiskalnej wykładni przepisów oraz negatywnego nastawienia do rozliczeń określonych wydatków w obrębie grup kapitałowych, na co wskazują też inicjowane przez ministerstwo finansów zmiany w przepisach ustaw o podatkach dochodowych (np. wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. limitu wydatków na świadczenia niematerialne ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych).

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 listopada 2017 r. (0111-KDIB1-2.4010. 251.2017.1.MM). Organ podkreślił, że wystąpienie korzyści po stronie spółek zależnych, a przez to wzrost wartości aktywów i zwiększenie efektywności biznesowej grupy, jest niewystarczające dla rozpoznania kosztów uzyskania przychodów przez spółkę dominującą.

Wnioskodawca (spółka akcyjna) wskazał, że w ramach sprawowania funkcji właścicielskich, w tym podejmowania istotnych decyzji odnoszących się do działalności spółek zależnych oraz w celu monitorowania wartości biznesowej grupy w skali globalnej, pracownicy spółki lub jej kadra zarządcza odbywają podróże do spółek zależnych w kraju i na świecie. Cele wyjazdów obejmują m.in.:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP