Reklama

Prof. Szahaj: Fundamentalny błąd libertarian

Co łączy niechęć do szczepień z postulatami większej dostępności broni? Nienawiść do podatków z dążeniami do sprywatyzowania lasów i jezior? Miłość do Ubera z niechęcią do związków zawodowych? Libertarianizm.

Aktualizacja: 19.11.2017 13:24 Publikacja: 18.11.2017 23:01

Prof. Szahaj: Fundamentalny błąd libertarian

Foto: Getty Images, Ricky Carioti

Zrozumienie doktryny libertariańskiej pozwala na uchwycenie wielu pozornie niezwiązanych ze sobą fenomenów naszego życia społecznego. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, jaki będzie stosunek danej osoby do zjawiska Y, wiedząc, jaki jest jej stosunek do zjawiska X. Libertarianizm jest spójną koncepcją filozoficzną, społeczną i ekonomiczną, która pozwala na stosunkowo jednoznaczne odnoszenie się do wielu zagadnień naszego życia.

Owa jednoznaczność i prostota to jej główny walor, a zarazem przekleństwo. Walor, ponieważ w czasach pozbawionych moralnych i światopoglądowych drogowskazów bez trudu ich dostarcza, przekleństwo, albowiem czyni to w sposób tak prosty, że prowadzi na manowce, z których trudno powrócić. Jej korzenie sięgają XIX wieku i jak zwykle w przypadku doktryn światopoglądowych i politycznych mają charakter filozoficzny.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama