Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rewolucja ściśle zaplanowana

Piknik pod Wielkim Piecem: Nowa Huta w trakcie budowy. Fot. Stanisław Dšbrowiecki
CAF/PAP
Plan szeœcioletni na lata 1950–1955 miał przeobrazić do gruntu stosunki ekonomiczne i społeczne w kraju. Na Polakach do dziœ cišżš decyzje sprzed 60 lat.

Uczestnicy wycieczek, przodownicy pracy i aktywiœci młodzieżowi zwiedzajšcy otwartš jesieniš 1952 r. w warszawskim Arsenale wystawę "Wielkie budowle socjalizmu" w jednej z sal stawali zbici z tropu przed prowokacyjnym napisem: "Polska powinna produkować więcej patelni, a mniej obrabiarek".

Przewodnicy natychmiast spieszyli z wyjaœnieniem. Kto powiedział te zbrodnicze słowa? Oczywiœcie "szczekacz" z BBC i "Głosu Ameryki", wróg klasowy i podżegacz wojenny, dla którego solš w oku jest plan szeœcioletni. Plan bowiem, jak podkreœlił Bolesław Bierut, zapowiadajšc jego wprowadzenie w życie na plenum KC PZPR w lipcu 1950 r., to pole "walki na œmierć i życie między schyłkowymi siłami kapitalizmu a nowymi siłami, które pobudził do życia proletariat".

W tym roku upłynie 60 lat od zakończenia realizacji "Szeœcioletniego planu rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu" na lata 1950–1955. Jak stwierdził na plenum Bierut, nie wszyscy w owym czasie byli...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL