Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

W polityce jak w polskiej piosence

Fotorzepa, Waldemar
Jeremi Przybora twierdził, że piosenka jest dobra na wszystko. Zwłaszcza piosenka polska. Przekonajmy się o tym choćby w œwiecie tak prozaicznym jak polityka.

Pani premier podobnie jak prezydent nie kryjš zaskoczenia niektórymi decyzjami ministra Macierewicza. Tyle że pani premier czuje się z nimi bardziej oswojona, a nawet pogodzona. Dlaczego? To proste. Minister obrony, kiedy widzi w jej oczach zaskoczenie, nuci jej swym ciepłym barytonem przebój Trubadurów: „Żołnierz dziewczynie nie skłamie, chociaż nie wszystko jej powie". I złoœć przechodzi. Nastrój smutku i zmęczenia emanujšcy z wielu wypowiedzi pani premier może mieć kulminację w piosence „Do łezki łezka, aż będę niebieska, w smutnym kolorze blue", ale to jeszcze nie ten czas... Na ten czas – jak mawiał Wojski – trzeba będzie poczekać. Myœlę, że pan prezydent przeżywa ochłodzenie relacji z paniš premier i wspominajšc czasy kampanii prezydenckiej i jš jako szefowš swego sztabu, nuci sobie cicho: „A na imię miałaœ właœnie Beata, piękne imię, musisz przyznać, miła ma". A potem z westchnieniem dodaje: „Te wspomnienia w mej pamięci pozostanš/i na zawsze schowam w sercu je./Bo jestem, Beatko, zakochany,/pragnę z tobš jeszcze spotkać się". Można mówić pięknie o spotkaniach partyjnych? Można!

W historii polskiej piosenki znajdujš się teksty prorocze. Bo czyż powstałe przed laty „Ludzkie gadanie" Agnieszki Osieckiej nie oddaje atmosfery trwajšcych do rana obrad parlamentarnych:. „Gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu nocš. Baju, baju, baju, baju, baju, baju w dzień"? A comiesięcznych przemówień Pana Prezesa nie dałoby się, mimo wszystko, sprowadzić do słów: „Nie spoczniemy, nim dojdziemy"?

Polska piosenka potrafiłaby ocieplić klimat wydarzeń wywołujšcych nawet największe emocje. WeŸmy choćby komisje œledcze. Tu raczej widziałbym duety liryczne. Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, wcišż wzywana do złożenia zeznań, wystšpiłaby w duecie z Patrykiem Jakim, który uparcie stara się jš przesłuchać. Przypomnieliby dawny przebój Anety Łastik i Jerzego Wieczorka. Ona: „A ja ci cały œwiat wyœpiewam, lasy i pola, zieleń drzew". On: „A ja ci zimš odejœć nie dam, zabiorę cię na drugi brzeg". Ten przebój widziałbym też w wykonaniu Donalda Tuska i Małgorzaty Wassermann.

Politycy niestety nie majš poczucia humoru. To znaczy majš, ale nie na swój temat. Dowodem choćby reakcja na hasło „Saska przeprasza za Kępę". Posłanka, która na imię miała właœnie Beata, zamiast obrócić to w żart, podsumowała krótko: „Podłoœć i nikczemnoœć". Dlatego nie oœmieliłbym się radzić znanej z ciętego języka innej pani poseł, by na sugestię Jurka Owsiaka zamiast połajania zamieœciła słowa wielkiego przeboju Kaliny Jędrusik: „Bo we mnie jest seks, goršcy jak samum./Bo we mnie jest seks, któż oprze się ma mu?/ On mi biodra opływa, wypełnia mi biust/Żar sšczy do ust". A przecież żaru sšczšcego się z ust pani poseł nawet totalna opozycja nie odbierze. Ale też cóż to za opozycja. Grupka spacerowiczów, którzy mogš zaœpiewać: „Mili-on, mili-on białych róż", a to przecież przeróbka jakiegoœ utworu (zd)radzieckiego, mordo ty moja. Przeciwnicy nowej szefowej Trybunału inaczej by na niš spojrzeli, gdyby swemu poprzednikowi zanuciła z trwogš: „A ja jestem proszę pana na zakręcie. Moje prawo, to jest pańskie lewo".

Często wspomina się, że gdyby polskie piosenki były spopularyzowane na œwiecie, wiele z nich zrobiłoby zawrotnš karierę. Myœlę, że niektóre nawet uchroniłyby œwiatowych polityków przed skandalem. Nie byłoby afery z Monikš Lewinski w roli głównej, gdyby Bill Clinton usłyszał w odpowiednim czasie słowa Jerzego Kerna wyœpiewane przez Kasię Sobczyk: „Nie bšdŸ taki szybki Bill, wstrzymaj się przez kilka chwil/ przestań działać jednostajnie, porozmawiaj o Einsteinie/ nie bšdŸ taki szybki Bill".

Ewentualnych hejterów proszę, aby po przeczytaniu tego felietonu swe œwiatłe uwagi zapisali na rolce papieru i spuszczajšc wodę, zanucili sobie: „Trzeba mi wielkiej wody/ tej dobrej i tej złej/ Na wszystkie moje pogody/ niepogody duszy mej".

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL