Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

„Sztuka”. Kameralne emocje w Teatrze Kwadrat

materiały prasowe
Sztuka pt. „Sztuka" Yasminy Rezy przeszła przez polskie sceny jak burza.

Sięgali po niš tak różni reżyserzy, jak Krystian Lupa, Ryszard Major czy Jerzy Gruza. Teraz możemy jš oglšdać na kameralnej scenie Teatru Kwadrat w realizacji Marcina Sławińskiego, który wcale nie zrobił z niej błahej komedii. Nawet nie próbował. Kameralna scena Kwadratu, która ma otrzymać nazwę Prostokšt, z założenia ma być prezentacjš spektakli ambitniejszych i nieco bardziej poważnych. I tak też jest tym razem. Powstało kameralne, naładowane emocjami, wcišgajšce przedstawienie, którego bohaterami sš trzej przyjaciele.

Andrzej Nejman jest uroczy jako współczesny facet z aspiracjami, bywalec salonów, który nie chce się przyznać, że raczej po omacku porusza się w œwiecie sztuki, gdzie jest kompletnym ignorantem. Bardzo celnie oddał osobowoœć człowieka, który żyje w œwiecie pozornych wartoœci i zachwianych hierarchii. Któremu łatwo wmówić, że bezwartoœciowy oleodruk jest arcydziełem œwiatowej rangi. On mówi nie to, co myœli, lecz to, co myœleć mu wypada. Rozprawy o sztuce współczesnej stanowiš do tego zresztš znakomitš okazję.

Bartosz Opania wcielajšcy się w Marca idealnie oddał osobowoœć zblazowanych krytyków, którzy od lat budzš postrach wœród artystów. Jest w tej postaci nutka pastiszu, element kontrolowanej brawury i szczypta humoru. Opania junior jest, zwłaszcza w teatrze, cišgle jeszcze nieodkrytš kartš.

W tym œwiecie snobów i pozerów całkowitym ich przeciwieństwem jest Yvan Michała Lewandowskiego. W wypaczonej rzeczywistoœci próbuje zachować choćby resztkę autentyzmu. Mimo swej delikatnoœci z podziwu godnš siłš znosi ciosy zarówno fizyczne, jak i psychiczne, otrzymywane od, zdawałoby się, najbliższych przyjaciół. Š?

„Sztuka", reż. Marcin Sławiński, Teatr Kwadrat

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL