Seniorzy z turbodoładowaniem

Zbyt nachalnie propagując aktywną starość, wpędzamy seniorów w poczucie winy, że aktywni nie są. Teoria aktywności jest obecnie modna, wycofania – passé.

Aktualizacja: 12.07.2015 14:28 Publikacja: 10.07.2015 02:00

George Kirby (103 l.) w trakcie ceremonii ślubnej, łączącej go z Doreen Luckie (91 l.). Szczęść Boże

George Kirby (103 l.) w trakcie ceremonii ślubnej, łączącej go z Doreen Luckie (91 l.). Szczęść Boże młodej parze!

Foto: AFP

Na południu Anglii 13 czerwca odbył się ślub, w którym zasadnicze znaczenie ma słowo „wiek" – podawało komercyjne radio. – Uwierzycie? 103-latek ożenił się z 91-latką! A po ślubie odjechali chyba skuterem inwalidzkim! He, he, he! – rechotał prowadzący. Ciekawe, czy gdyby para była homo, odważyłby się na podobne szyderstwa?

Za dwie dekady podobny „dowcip" zapewne nie ujdzie nam już na sucho. Liczba seniorów wciąż bowiem rośnie. W tym roku po raz pierwszy przekroczy 6 mln, w 2035 r. będzie to już prawie 9 mln, w 2050 r. zaś grupa ludzi 65+ liczyć będzie ponad 11 mln. W przeliczeniu na głosy wyborcze daje to jasny obraz, jak wpływowa rośnie siła. Tyle że dla państwa będzie ona balastem i wyzwaniem. Co nas czeka?

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów