Niezwykle koronkowa robota

Czytelnicze gusta bywają zróżnicowane. Obok miłośników kryminałów możemy wyodrębnić osoby zaczytujące się w biografiach lub po prostu miłośników historii. W myśl słynnego powiedzenia, jeszcze się taki nie urodził, który wszystkim dogodził... Zapewne tak, chociaż Cezary Łazarewicz jest bliski sprostania owemu trudnemu wyzwaniu.

Publikacja: 04.05.2018 15:00

Cezary Łazarewicz „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", Czarne, 2018.

Cezary Łazarewicz „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", Czarne, 2018.

Foto: Rzeczpospolita

Jego „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej" traktuje o najsłynniejszym procesie kryminalnym czasów II Rzeczypospolitej. Rita Gorgonowa została oskarżona o zamordowanie kilkunastoletniej dziewczyny. Budziło to dodatkowe emocje, gdyż była wówczas w nieformalnym związku z jej ojcem i do końca konsekwentnie nie przyznawała się do winy. Sam proces był wyłącznie poszlakowy i tak naprawdę do dziś nie wiadomo, kto był sprawcą.

Książka Łazarewicza momentami jest wciągającym kryminałem. Ale autor znajduje jednocześnie sporo czasu i miejsca, aby zasygnalizować tło epoki, widziane zwłaszcza oczami mocno zaangażowanej w całą historię Ireny Krzywickiej. Akurat te wątki mogłyby zostać potraktowane w książce trochę szerzej. Czytelnik dostaje również szansę podróży w czasie, prześledzenia losów córek Gorgonowej w okresie PRL, a także podejmowanych współcześnie bezskutecznych prób jej rehabilitacji.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem