Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Tomasz Krzyżak: Miłujcie nieprzyjaciół

Fotorzepa, Waldemar Kompala
Przyznaję, że nie do końca rozumiem pewne posunięcia tych, którzy miłujš „prawo i sprawiedliwoœć”. Często dostrzegam w nich chęć odwetu i zemsty. Wam też nie jest to obce.

Bracia mili, wybaczcie mi, że nie pisałem do Was przed tygodniem. Siewca, wysyłajšc mnie do Was, prosił, abym przesyłał do niego cyklicznie sprawozdania z mojej pracy. Pierwsze już posłałem, ale ponieważ potrzebowałem trochę czasu, by je przygotować, nie napisałem do Was. Wyznam Wam, że nie zdawałem sobie sprawy z tego, że na te listy czekacie. Wydawało mi się, że traktujecie je jako zło konieczne i moje napomnienia Was drażniš. Wybaczcie, Ÿle Was oceniłem.

Wielu z Was pyta mnie o to, dlaczego mój wpływ na anioła Jarosława i jego przyjaciół jest tak niewielki. Dlaczego pozwalam mu robić wszystko i zupełnie nie liczyć się z Waszym zdaniem. Prosicie o to, by powstrzymać jego „imperatorskie" zapędy. Żšdacie też jakiejœ kary dla niego, bo – tu zacytuję jednego z aniołów od Grzegorza – przegrywajšc 27:1, „skompromitował" Wasz kraj. Być może Ÿle to zabrzmi, ale posłużę się jego wypowiedziš z wywiadu dla jednego z periodyków. A powiedział swoim rozmówcom tak: „Państwo jako dziennikarze, nie wszystko wiecie i dlatego wycišgacie nieuprawnione wnioski". Otóż to. Także i Wy nie wszystko wiecie i wycišgacie złe wnioski.

Przypomnę Wam w tym miejscu jedno z pouczeń Siewcy. A mówił on do swoich uczniów, że nie ma nic ukrytego, „co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorš i to, co mu się wydaje, że ma". Musicie zatem prosić o to, by Wasze oczy i uszy były otwarte – „kto ma uszy, niechaj słucha!". Sš rzeczy, których dziœ nie rozumiecie, ale przyjdzie czas, gdy zostanie to przed Wami odkryte.

Aczkolwiek przyznaję, że nie do końca rozumiem pewne posunięcia tych, którzy miłujš „prawo i sprawiedliwoœć". Często dostrzegam w nich chęć odwetu i zemsty. Wam też nie jest to obce. A gdybyœcie tak przypomnieli sobie Mšdroœć Syracha? Tam zapisano, że tego, który się mœci, „spotka zemsta" Siewcy. Pamiętajcie też o tym, że „jakie jest paliwo, tak się ogień rozpala, jaka jest zapamiętałoœć w kłótni, tak się ona wzmaga; jaka jest siła człowieka, taka będzie jego zapalczywoœć, i zależnie od zamożnoœci, gniew jego będzie rosnšć". Przecież każdy z Was wie o tym, że dmuchajšc w iskry, rozniecicie ogień, a jeœli spluniecie, zgaœnie. „A jedno i drugie pochodzi z ust" Waszych!

Zapytacie, co robić w takiej sytuacji? Siewca miał na to receptę prostš. Miłować nieprzyjaciół. Jak chcš zabrać ci szatę, oddaj. Jak chcš, byœ poszedł tysišc kroków, pójdŸ dwa tysišce. Trudne to, ale możliwe. Kłótniami i obrażaniem się nic nie załatwicie – nawet jeœli jesteœcie przekonani, że racja jest po Waszej stronie.

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL